Tümgeneral Karataş: Akdeniz'de orkinos avıyla Yunan uçaklarını avlamak arasında fark yok

Türkiye'nin Navtex alanına yaklaşan 6 Yunan uçağının Türk F-16'ları tarafından kovalanmasını değerlendiren Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, "Akdeniz'de orkinos avıyla Yunan uçaklarını avlama arasından bir fark yok" dedi.

Tümgeneral Karataş: Akdeniz'de orkinos avıyla Yunan uçaklarını avlamak arasında fark yok

Girit Adası'ndan kalkarak, Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait 6 adet F-16 uçağı, önleme yapılarak bölgeden uzaklaştırıldı.

MSB'den yapılan açıklamada, "Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan söz konusu askeri trafiklere gözle teşhis sağlamak ve bölgeden uzaklaştırmak maksadıyla Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları tarafından Kıbrıs adasının güney batısında önleme yapılmış, uçakların Yunanistan'a ait olduğu teşhis edilmiş ve bölgeden uzaklaştırılmıştır. Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz'de de hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak konusunda sonsuz bir kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Türk F-16'ın Yunan uçaklarını kovaladığı görüntüleri yorumladı.

Önlemeden önce hava harekatlarının safhaları olduğunu belirten Karataş, "Tespitle başlıyoruz, teşhisle devam ediyoruz, önlemeyle sürdürüyoruz. Önlemenin sonucuna göre harekatın sonuçlarına göre tahrik geliyor. Neyle tespit ediyoruz? Örneğin radarlarımızla, havada ihbar kontrol uçaklarımızla tespit ediyoruz. Ancak teşhis gerekiyor keskin atış için. Teşhisten sonra önleme kararı veriliyor. Örneğin gideceği yer tespit edilerek oraya gitmesi engellenmeye çalışılıyor. Navtex alanından uzaklaştırılmaya çalışılıyor örneğin" dedi.

Yetki gemi komutanında: Vur emri verildi

Türk hava gücünün, Yunan kuvvetleri açısından değerlendirmesini yapan Karataş, Kanal 24'te katıldığı programda şöyle değerlendirdi:

"Türk Hava Kuvvetleri'nin imkan kabilyetleri açısından bu görevleri yaparken havada yakıt ikmali uçağımız var, havada ihbar kontrol uçağımız var, jetlerimiz uçuyor. Geliyorlar yakıt alıyorlar, gidiyorlar ve Yunan uçaklarını böyle tepeliyorlar. Yani bölgeden hiç ayrılmadan devam ediyorlar. Yunan uçakları ise menzil açısından sıkıntılı bir pozisyonda. Güya kamuoylarına mesaj vermek açısından geliyorlar burada aldanıyorlar. Akdeniz'de orkinos avıyla Yunan uçaklarını avlama arasından bir fark yok."