‘Tümgeneral, tuğgenerale komutanım diyecek’

featured
service

Habertürk’ten Bülent Aydemir, 5 generalin istifasını, son YAŞ kararları ve atamalar sonucu ortaya çıkan teamüllere aykırı durumları köşesine taşıdı.

Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, 5 generalin istifasını ele aldığı yazısında “Son yapılan atamalar, Yüksek Askeri Şura’dan çıkan görevlendirmelerle ilgili rahatsızlık var. Bu atamaların bazı dengeler, teamüller ve hassasiyetler düşünülmeden yapıldığı kanaati hakim olmuş” dedi.

1 Ağustos tarihinde açıklanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının ardından TSK’da görev yapan 5 general istifa etmişti. İlk olarak Veryansintv.com’un duyurduğu istifalar arasında, YAŞ’ta Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan İdlib’den sorumlu 6. Mekanize Piyade Tümeni ve Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığı’na atanan Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı ile yardımcısı Tuğgeneral Ertuğrul Sağlam da var.

İlgili haber: TSK’da şok istifalar: İşte 5 generalin istifa nedenleri

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK’dan istifa eden 5 general hakkında yaptığı açıklamada “Emeklilik TSK mensuplarının da doğal bir hakkıdır” diyerek “Şu ana kadar da bize intikal eden iki arkadaşımızın dilekçesi var. Onların da emekliliklerini onayladık” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili haber: General istifalarıyla ilgili Bakan Akar’dan ilk açıklama

Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir “Generallerin istifa dilekçesi: Tenzil-i rütbe değil tenzil-i makam” başlıklı yazısında son yapılan atamalar, Yüksek Askeri Şura’dan çıkan görevlendirmelerle ilgili rahatsızlık olduğunu belirtti. “Bu atamaların bazı dengeler, teamüller ve hassasiyetler düşünülmeden yapıldığı kanaati hakim olmuş. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin atamalarında göz önünde bulundurulan etik yapının bozulduğu yönünde bir fikir oluşmuş” dedi.

‘ATAMALAR TEAMÜLLERE AYKIRI’

Aydemir, atamalarda teknik olarak bir problem görünmediğini ancak teamüllere ve TSK emir komuta zinciri hassasiyetlerine bakıldığında bu atamayla ilgili şu kaygı ve tespitlerin paylaşıldığını yazdı:

– Özel Kuvvetler Komutanı’nı Adana’ya Piyade Tümen Komutanı yapmak doğru bulunmadı.

– Adana Tümen Komutanı’nın altına Harp Okulu’ndan mezuniyette daha kıdemli olan iki tuğgeneral yardımcı vermek yanlış. Bu, sıkıntıya yol açtı.

– Bugüne kadar TSK’da, mezuniyette 3 yıl kıdemli olan bu iki tuğgeneralin geç terfi etmelerine rağmen, kendilerinden Harp Okulu mezuniyeti açısından daha az kıdemli olan tümgeneralin altına verilmesi emir-komuta açısından doğru bulunmazdı. Bekleme süreleri göz ardı edildiğinde, normal şartlarda bir tümgeneralin, tuğgenerale, “komutanım” demesi söz konusu olacak.

– TSK’dan atama sisteminin bozulduğu ifade ediliyor. Bu atamalara, “tenzil-i rütbe” yerine, “tenzil-i makam” değerlendirmesi yapılıyor.

– Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı, 1988 mezunu ve tümgeneralliğe kadar yükseldi. Fakat diğer iki komutan yardımcısı tuğgeneral; biri 85, diğeri 87 mezunu olmalarına rağmen tuğgeneral rütbesindeler. TSK’da bugüne kadar buna dikkat edilirdi. Harp Okulu çıkışında önde olan generaller, rütbe olarak önlerinde olan komutanın emir-komutasına atanmazlardı.

‘HAYATI DAĞLARDA GEÇTİ YAŞ’TA RÜTBE ALMADI’

– Tuğgeneral Ömer Faruk Bozdemir, YAŞ’tan önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Kurmay Başkanı idi. YAŞ’tan sonra Hakkari 3. Piyade Tümen Komutanlığı’na atandı. Hayatı dağlarda geçen ve terörle mücadelede önemli başarılara imza atmış Bozdemir, 8 ay önce eşini kaybetti. Bozdemir, tümgenerallik sırası gelmesine rağmen YAŞ’ta bu rütbeye yükseltilmedi ve tuğgeneral rütbesiyle tümgeneralin görev yapması gereken Hakkari 3. Tümen Komutanlığı’na atandı.

– Kısa süre önce eşini kaybeden ve küçük bir çocuğunun bakımıyla ilgilenmesi gereken Bozdemir’in psikolojisinin anlaşılmadan tayin edildiği ifade ediliyor.

– Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Mustafa Erkal Kuzuoğlu ise sağlık gerekçesi ile başka yere tayinini istemişti ancak bu gerçekleşmeyince atamalardan önce emeklilik dilekçesi verdi. Kuzuoğlu’nun yerine Genelkurmay Genel Sekreteri Tuğgeneral Mehmet Özeren atandı. Genelkurmay Genel Sekreterliği’nden, Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na yapılan bu atama da bu göreve verilen önem itibariyle dikkat çekti.

Üçok: FETÖ soruşturması geçiren terfi etti FETÖ ile mücadele eden emekli oldu

‘Tümgeneral, tuğgenerale komutanım diyecek’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!