Tuncay Mesçi’nin ardından

Tuncay Mesçi’nin ardından

60’lı 70’li yıllar, Trabzon Ganita Mahallesi’nden dördü de futbolcu Göksal Mesçi, Tuncay Mesçi, Turan Mesçi, Turgay Mesçi kardeşler. Turgay’ın ligde oynayıp oymadığını bilmiyorum. Ama o yıllarda evin en büyük ağbisi Göksal Mesçi gerçek futbol efsanesiydi. Çelimsiz fiziğiyle bir futbol cambazı. İdmanocak’lıydı, sonra Ankaragücü’nün kafaya oynayıp ligi ilk dörtde bitirdiği yıllar, Ankaragücü’nün Türkiye Kupası kazandığı yıllar. Sonra, Göksal ağbinin Adanaspor’lu yılları. Birgün Göksal Ağbiye, niye büyük takımların transfer teklifini kabul etmedin, dediğimde, ben Anadolu takımlarını çok seviyorum, demişti. Göksal ağbinin sohbetlerini hikayelerini hatıraları hayranlıkla çokça dinlemişimdir.

Tuncay ağbi, Göksal ağbinin bir küçüğü, aralarında iki yaş var yok. Daha üç-dört ay önce Ankara Bahçeli’de görüştük. “Tuncay ağbi hala nasıl yakışıklısın”, demiştim. Şimdi Antalyaspor-Trabzonspor maçı başlarken bir dakikalık saygı duruşu, derken, Tuncay ağbi içinmiş saygı duruşu. Birden elli yıl geriye gittim. Göksal, Tuncay, Turan, hepsi hayatlarına futbolla başladı futbolla sürdürdü. Tuncay ağbinin Trabzonspor’da oynadığı 70’li yılları da hatırlarım. Ne güzel futbolculardı, anlatılmaz. Futbol becerileri aşkları coşkuları tarifsizdir. Bir de bu efsane ağbilerle aynı mahallenin çocuğu olmak, bizler için ne büyük gururdu.

Ne çok ve ne doyumsuz güzel anıları vardı, saygıyla yanlarına oturur, dinlerdik. Göksal ağbi, hala gelir sohbeti hikayeleri koyulaştırır, hala sözünü kesemem, araya giremem, hala o ilk çocukluk yılları gibi saygıdan yanlarında mahallenin ağbisi büyüğü olmanın korkusuyla çivi gibi dururuz.

Çocuk yaşlarda hayallerimizi süslerlerdi, şarkı söyler gibi top oynarlardı, bizim için Yeşilçam sinema yıldızlarından farkları yoktu. 60’lı yılların sonu, Trabzonspor henüz kurulmamış, İdmanocağı-İdmangücü rekabeti, topun ağırlığı iki kilo olmuş, o çamurlu toprak sahalarda deli fişekler gibi hava kararıncaya kadar nasıl bir hırsla oynarlardı. Hayranlıktan gözümüzü alamazdık. Bizim için Göksal ağbiler, Tuncay ağbiler, futbolun bilgeleriydi. Bizim gibi zayıf vücutlu ama zarif çalımları büyüleyiciydi.

Ve eğilmez dik başlı ruhları ve sonra sahada dalga dalga köpüren hırsları, işte böyle şeyler, bize de bulaşıverdi.

Trabzonlular, başımız sağolsun, Mesçi ailesi, başınız sağolsun!

N. Genç