Tunceli Belediyesi’nden yeni ‘Dersim’ skandalı!

Tunceli Belediyesi'nin KESK ile yaptığı toplu sözleşmenin 2. maddesi dikkat çekti. Belediyede Kürtçenin önüne açan maddede, 'Çalışanların hizmet verdikleri alanda, halk ile daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla ana dil ve yerel dillerde öğrenim görmelerine belediye olanak sağlar' denildi. Ayrıca belediyenin resmi sitesinde Tunceli yerine 'Dersim' dediği görüldü.

Tunceli Belediyesi’nden yeni ‘Dersim’ skandalı!

Geçen aylarda belediyenin adını “Dersim” olarak değiştirmeye kalkan Tunceli Belediyesi’nden yeni adımlar geldi.

KESK’e bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) ile sözleşme imzalayan belediye, sözleşmeye ilişkin resmi sitesinden açıklama yaptı.

Sözleşmenin ikinci maddesinde, belediyede Kürtçenin önünü açan bir karar yer aldı.

Kararda şöyle denildi:

“Çalışanların hizmet verdikleri alanda, halk ile daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla ana dil ve yerel dillerde öğrenim görmelerine belediye olanak sağlar.”

TUNCELİ YOK DERSİM VAR!

Öte yandan belediyenin resmi internet sitesinde Tunceli’nin “Dersim” diye adlandırıldığı görüldü.

Açıklamada şöyle denildi:

“Belediyemiz, KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen ile 01.01.2020 – 31.12.2021 tarihleri arasında yürürlükte olacak Sosyal Denge Sözleşmesini imzaladı. Belediye meclis salonunda gerçekleşen protokole, Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcılarımız Canan Ay Doğan, Ümit Kaya, Tüm Bel-Sen Dersim Şube Başkanı Mazlum Doğan, sendika temsilcileri ve belediyemiz kamu emekçileri katıldı.”

Dersim harekatı Kürtlere, Alevilere değil Orta Çağ’a yönelikti