Tunceli’yi ayağa kaldıran taciz skandalından yeni ayrıntılar

Tunceli’de telefon tamir dükkânı ve bilgisayar oyun salonu işleten H.Y., korucu olmak için başvurunca hakkında güvenlik soruşturması başlatıldı. Bu kapsamda, H.Y.’nin 4-5 yıldır işyerine gelen çocuklara tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Tunceli’yi ayağa kaldıran taciz skandalından yeni ayrıntılar

Tunceli’nin Pertek ilçesinde, çocuklara cinsel istismarda bulunup, uygunsuz görüntülerini kaydeden H.Y. (42) ile bir şüphelinin tutuklanmasının ardından, dün ifade işlemi tamamlanan diğer şüpheli de mahkemece tutuklandı. İsimleri açıklanmayan tutuklu 2 kişinin, önceki yıllarda Harun Y.’nin cinsel istismarına uğradıkları iddia edildi.

Harun Y.’nin 2018’de Pertek’te zihinsel engelli bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla Pertek Cumhuriyet Savcılığı’nca hakkında takipsizlik kararı verdiği öğrenildi. Harun Y.,hakkında verilen takipsizlik kararının, yeni başlatılan soruşturma kapsamına alınacağı bildirildi.

Tunceli Pertek’te halkın infialine yol açan istismar olayıyla ilgili  yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, telefon tamir dükkânı ve bilgisayar oyun salonu işleten H.Y. korucu olmak için jandarmaya başvurdu. Jandarma ekipleri H.Y. hakkında güvenlik soruşturması yaparken, lise öğrencisi M.H. adlı bir çocuk, H.Y.’ye ait güvenlik kamerası kayıtlarını güvenlik güçlerine verdi. Kayıtta, H.Y.’nin E. adlı çocukla işyerinde cinsel ilişkiye girdiği görülüyordu. H.Y.’nin kayıtları bilgisayarında sakladığı ve çocukları cinsel ilişkiye zorlamak amacıyla tehdit için kullandığı saptandı.

SESLER GELDİĞİNİ FARK ETTİM

Ardından 16 yaşındaki M.H.’nin ifadesi alındı. M.H., 4-5 yıl önce bilgisayar oyunu oynamak için H.Y.’nin dükkânına gittiğini ve zamanla H.Y.’nin teklifi ile dükkânda çalışmaya başladığını kaydetti. M.H., ilerleyen günlerde bu kişi tarafından tecavüze uğradığını söyledi. Geçen yaz dükkâna E.C.K. adlı sınıf arkadaşının geldiğini belirten M.H., şöyle devam etti:
“İşyerinin arka tarafındaki teknik servis bölümünden seslerin geldiğini fark ettim. Güvenlik kamerasının kayıtlarına baktım. H.Y.’yi E.C.K.’yi öpmeye çalışırken gördüm. E.C.K. içine kapanıktı. Son zamanlarda kötü olduğunu görünce ne olduğunu sordum. Kendisine H.Y.’nin tecavüz ettiğini söyledi.”

‘AİLENİ ÖLDÜRÜM’ DİYE ŞANTAJ YAPTI

M.H. dükkâna E. adlı bir başka arkadaşının gelip gittiği söyledi. H.Y.’nin kendisine şantaj yaparak “Elimde videoların var, her tarafa yayarım” diye tehdit ettiğini savunan M.H., bunun üzerine E. ile cinsel ilişkiye girdiğini ve üçlü ilişki yaşadıklarını savundu. M.H., “Beni ve ailemi öldürmekle tehdit edince korktum ve cinsel ilişkiye girdim” dedi. M.H. ayrıca, M. adlı bir ortaokul öğrencisinin H.Y. tarafından istismar edildiğini, O.’nun da dükkânın müdavimleri arasında olduğunu savundu. M.H., “H.Y. tecavüz ettiği veya birlikte olduğunda para veriyordu” dedi. H.Y. tutuklanarak cezaevine konuldu.