Türk-Amerikan gerilimi: Önce kim çileden çıkarsa!..

Rus uzman ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geldiği son noktayı değerlendirdi: Önce kim çileden çıkarsa

Türk-Amerikan gerilimi: Önce kim çileden çıkarsa!..
Rusya Stratejik Araştırmaları Enstitüsü Yakındoğu ve Ortadoğu Merkezi Başkanı Vladimir Fitin, Son gelişmelerin ışığında Amerika ve Türkiye gerilimini,  iki ülkenin arasındaki ilişkilerin geldiği son noktayı değerlendirdi.
Sputniknevs’in bildirdiğine göre Ankara ile Washington arasındaki zıtlaşmanın uzun süredir devam ettiğini ve hiç kimsenin teslim olmak istemediğini söyleyen Fitin, şunları söyledi:
“Şu anki durum, ‘önce kim çileden çıkarsa’ şeklinde. Zira Türkiye’nin NATO’nun genel hizasına getirilmesi, kendisine ait niyetlerle ortaya çıkmaması ve diğerlerinden farklı olan çıkarlarını göstermemesi için ABD ile Türkiye arasında uzun süredir devam eden bir mücadele söz konusu. Ancak terazinin iki ucunda farklı şeyler var. Bir tarafta Amerikalılar, Türkiye’nin Washington’dan gelen talimatlara eksiksiz olarak itaat etmesi için her şeyi yapmak istiyor, diğer yanda ise Türk ordusunun NATO potansiyeli bakımından büyük öneme sahip olduğunu anlayabiliyor, sonuçta o, örgütün doğu cephesini güvence altında tutan NATO’nun en güçlü ikinci ordusu.”
Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerde krize neden olan Rus hava savunma sistemi S-400’lerin Türkiye’ye teslim anlaşması Eylül 2017’de imzalanmıştı. Moskova, Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatını Temmuz 2019’da tamamlamıştı. ABD’nin çeşitli yaptırım tehditlerine rağmen Ankara, bu konuda taviz vermeyi kesin bir dille reddettmişti.