Türk askerine Afganistan görevi planlanırken MSB'den dikkat çeken paylaşım

ABD-NATO askerlerinin çekilmesinin sürdüğü ve Türk askerine Afganistan görevinin planlandığı süreçte Milli Savunma Bakanlığı'ndan dikkat çeken Afganistan paylaşımı geldi.

Türk askerine Afganistan görevi planlanırken MSB'den dikkat çeken paylaşım

Taliban'ın her geçen gün ilerleyişini sürdürdüğü Afganistan'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kabil havalimanının güvenliğini sağlamaya aday olması kamuoyunda eleştirilere neden oluyor. Öte yandan son haftalarda Afgan göçmenlerin kontrolsüz biçimde ülkemize girdiğini gösteren görüntüler tepki çekmişti.

Tartışma sürerken Milli Savunma Bakanlığı (MSB) sosyal medya hesabından "Tarihten günümüze Türk-Afgan kardeşliği..." notuyla bir grafik paylaşıldı.

İşte o paylaşım:

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Afganistan'da barış süreci belirsizliğini korurken güvenlik güçleri ile Taliban arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Taliban, haziranın son haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi.

Özbekistan'a açılan en önemli ticaret güzergahı olan Hayratan Sınır Kapısı'nı iki yönden kuşatan Taliban, güneybatıda Gazni vilayetine yoğunlaştı.

Afganistan'da ilerleyişine devam eden Taliban, 8 Temmuz'da ülkenin İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz'da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak Sınır kapılarını ele geçirmişti.

Taliban; Badahşan, Tahar, Gazni, Herat, Kandahar ve Badgis vilayetlerinde şiddetli saldırılarla baskısını artırdı.

Taliban 407 ilçenin 160'tan fazlasını, merkezleri dahil kontrol altında tutuyor.