Türk askerleri Pentagon’un önüne bu videoyu koydu!

ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, geçen yıl katıldığı bir toplantıda ABD ile PKK/YPG arasındaki ilişkiyle ilgili itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. TSK yetkilileri bu konuşmayı dosyaladı ve Pentagon’da yapılan bir görüşmede Amerikalıların önüne koydu: Bu sözlere ne diyeceksiniz!

Veryansintv.com Türkiye ile ABD arasında YPG konusunda yaşanan krize ilişkin ilginç bir ayrıntıya ulaştı. ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, geçen yıl ABD’nin önemli düşünce kuruluşlarından Aspen Enstitüsünün Colorado eyaletinde gerçekleştirilen yıllık güvenlik toplantısında terör örgütü PKK/PYD ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

‘YPG MARKANIZI DEĞİŞTİRMENİZ LAZIM’

PKK/PYD ile yakın çalıştığını anlatan Thomas, şunları söylemişti:

“Bir keresinde onlarla (YPG) doğrudan muhatap olmuştum. Bu adamlarla ilişkilerin oluşum safhasında yer aldım. Kendilerine önceden YPG diyorlardı. Türkler onların PKK ile bir olduklarını söyleyecekti ve diyeceklerdi ki ‘Benim terörist bir düşmanımla muhatap oluyorsun. Bunu nasıl yapabilirsin, müttefikim?’ Bu nedenle, onlara tam anlamıyla cevap verdik: ‘Markanızı değiştirmeniz lazım’. ‘Kendinizi YPG haricinde nasıl adlandırmak istersiniz?’… ve neredeyse bir günlük bir bildirimle, kendilerinin Suriye Demokratik Güçleri olduğunu ilan ettiler. ‘Demokrasi’yi (demokrasi kelimesini) oralara bir yere koymanın dâhice bir fikir olduğunu düşünmüştüm.”

Bu açıklamalar yapıldığı sıralarda ABD’li yetkililer, SDG’nin YPG/PYD ile ilgisinin olmadığını, dolayısıyla Türkiye’nin doğrudan bu grupla birlikte hareket etmesi gerektiğini, bu grubun PKK ile ilgisinin olmadığını iddia ediyordu.

TÜRKİYE AÇIKLAMA İSTEDİ

Hatta birçok Amerikalı yetkili, “SDG’nin PKK olduğuna dair bir kanıt” istiyordu. Bu video ortaya çıkar çıkmaz, Genelkurmay Başkanlığı ile Pentagon arasında geçen yıl yapılan bir toplantıda bu video gündeme geldi. Türk askerleri tarafından gündeme getirilen videoda, bu ifadelerin bir itiraf olduğunu, ABD’nin göz göre göre yalan söylediğini, bu konuda gerekli açıklamaların yapılmasını istediği belirtildi.

ABD’liler videonun Türk askerleri tarafından gösterilmesiyle şok yaşadıkları, bu konu hakkında ikna edici ifadeler kullanamadıkları öğrenildi.

Söz konusu Suriye Demokratik Güçleri, halen ABD ile Suriye sınırında birlikte hareket etmenin yanı sıra, PKK/PYD’yi meşrulaştırmak için kullanılmaya devam ediliyor.

Veryansintv.com