Türk kozmonot isim önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Ağustos 2019 tarihinde Rusya ziyaretinde, Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) Başkanı Dmitriy Rogozin,  uzaya Türk astronot göndermeyi teklif etti. Rogozin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nda, kısa süreli görüşme gerçekleştirdi.

Türk kozmonot isim önerisi

Ulusal uzay çalışmalarımız sonucu uzaya astronot gönderilmesi halinde 2005 yılında TDK tarafından Türk Astronotlar için önerilen isim Gökmen‘dir.

2013 yılında ise twitter üzerinden #uzayagidenturkenedenir yarışmasında #KozmoTürk ismi birinci olmuştu.

Konuyla ilgili “twitter” hesabından düşüncelerini paylaşan Beyazıt Karataş, “#İlkTürkKozmonotu konusu 1990’lı yılların başında gündeme gelmiş hatta #HavaKuvvetleriKomutanlığı tarafından aday personel isimleri üzerinde çalışılmıştı. Ben bu öneriyi ciddiye alıyorum. Yeni kurulan @TUAuzayajansi #TürkiyeUzayAjansı için önemli bir fırsat değerlendirilmelidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Ağustos 2019 tarihinde Rusya ziyaretinde, Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) Başkanı Dmitriy Rogozin,  uzaya Türk astronot göndermeyi teklif etti.

Rogozin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda, kısa süreli görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, uzaya Türk bir astronot göndermek istediklerini belirten Rogozin, “Size ortak bir teklifimiz var; Cumhuriyetinizin 100’üncü yılını yörüngeye Türk bir astronot göndererek kutlamak. Kozmonot Eğitim Merkezi buna hazır.” ifadelerini kullandı.

Teklifi memnuniyetle karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Saygıdeğer çalışmalarınıza katılacağız. Ülkemiz adına teşekkür ediyorum, yaptığınız işler için teşekkürler.” dedi.