Türk basını yanıldı! Diyanet 'lanet'i hutbeden çıkardı mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'nın açılışında Atatürk'e lanet okuduğu bölümlerin Diyanet'in sitesinde yer alan hutbeden çıkartıldığı yönünde haberler yapıldı. Ancak gerçek öyle değil. "Lanet" bölümü başından beri yazılı hutbede hiç yer almadı. Erbaş o bölümleri hutbeyi okurken ekledi.

Türk basını yanıldı! Diyanet 'lanet'i hutbeden çıkardı mı?

VERYANSIN TV

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'nın açılışındaki "Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" sözleri Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı.

Erbaş'ın altında Atatürk'ün de imzası bulunan 1934 tarihli bakanlar kurulu kararına işaret eden laneti büyük tepki çekti.

Bugün Cumhuriyet ve T24 gibi haber siteleri Atatürk'e lanet bölümünün Diyanet'e bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan hutbeden çıkartıldığını iddia etti.

Ancak haber doğru değil.

Çünkü en başından beri Diyanet'te yayınlanan hutbede "Atatürk'e lanet" kısmı yer almıyordu. Ali Erbaş o bölümleri elinde kılıçla çıktığı minberde okuduğu hutbeye sözlü olarak eklemişti. Yani Erbaş yazılı hutbenin dışına çıkarak o ifadeleri kullanmıştı.

İşte Diyanet'in sitesinde bulunan hutbe:

Erbaş'ın o bölümleri neden eklediği ya da kim tarafından ekletildiği bilinmiyor.

Öte yandan Erbaş'ın Atatürk'e lanet okuduğu bölümler hem yazılı olarak hem de sesli olarak hâlâ Diyanet'in sitesinde yer alıyor.