Türk bilim insanından Bilim Kurulu üyelerine uyarı: Yasağı 14 güne çıkarın, bu son şansımız

Sokağa çıkma yasağının başlaması haberinin ülkede duyulmasının ardından  vatandaşların marketlere akın etmesi ve fiziksel mesafe kuralını uygulamamaları ile ilgili konuşan bilim insanı Dr. Serdar Savaş, Bilim Kurulu üyelerine seslenerek, yasağın 14 güne çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Türk bilim insanından Bilim Kurulu üyelerine uyarı: Yasağı 14 güne çıkarın, bu son şansımız

Bilim insanı Dr. Serdar Savaş, sokağa çıkma yasağı öncesinde yaşananlar sonrasında koronavirüs bulaşma ihtimalinin daha da fazla arttığına işaret ederek, Bilim Kurulu üyelerine ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenerek, “Lütfen bu sokağa çıkma yasağını 14 gün uzatıp ve bu sırada çalışmaları evlerde arama tarama test çalışmalarını ciddiyetle uygulayacak organizasyon yapsınlar. Bu bizim son şansımız olacaktır” ifadelerini kullandı

İçişleri Bakanlığınca, 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta ilan edilen iki günlük sokağa çıkma yasağının başlamasından önce başkentteki fırın ve bakkallarda yoğunluk yaşandı.

Yeniçağ Gazetesi’nin aktardığına göre başkentte, sokağa çıkma yasağı kararının açıklanmasının ardından ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşlar, market ve fırın önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Bazı vatandaşlar, başta fırınlar olmak üzere market ve benzin istasyonlarına akın ederken, polis ekipleri, sosyal mesafenin korunması için vatandaşlara sık sık uyarılarda bulundu.

‘YASAĞI 14 GÜNE ÇIKARIN’

Görüntülerin ardından Türk bilim insanı Dr. Serdar Savaş hükümete ve Bilim Kurulu üyelerine ‘Yasağı lütfen 14 güne çıkarın, bu son şansımız’ sözleriyle seslenerek şu çağrıda bulundu:

‘Birkaç saat önce sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve bunun arkasından insanlarımız marketlerde, manavlarda, pazar yerlerinde ve fırınlarda bir araya geldiler. Çoğu maskesiz olarak. Şimdi evlerinde bu aldıkları mikropları birbirlerine daha fazla bulaştıracaklar. Saygıdeğer devlet büyükleri, sayın bilim kurulu üyeleri, saygıdeğer Sağlık Bakanımız ve bütün karar vericiler lütfen bu sokağa çıkma yasağını 14 gün uzatıp ve bu sırada çalışmaları evlerde arama tarama test çalışmalarını ciddiyetle uygulayacak organizasyon yapsınlar. Bu bizim son şansımız olacaktır.”