Türk çiftçisini ezdirdik, Yunanistan'dan pamuk alacağız!

Üretici artan maliyetlerin altında ezildi, pamuk üretimi yüzde 40 düştü. Talep de karşılanamayınca Doğu Akdeniz'de aramızda gerilimin zirve yaptığı Yunanistan'dan 160 bin ton balya pamuk ithal edileceği öğrenildi. 2021'de durumun daha kötüye gideceğini belirten ziraatçılar pamuğa destek istedi.

Türk çiftçisini ezdirdik, Yunanistan'dan pamuk alacağız!

Türkiye’nin önemli tarımsal ürünlerinden pamukta hasat dönemi sürerken, Yunanistan'dan 160 bin ton balya pamuk ithal edileceği öğrenildi. İthalatın nedeni üretimde yaşan düşüş... 3 yıldır artmayan desteklemeler ve tersine artan girdi maliyetleriyle birlikte üretici pamuktan elini çekmeyi sürdürüyor.

Aydınlık'tan Sıla Kemahlı'nın haberine göre tablo 2021'de daha da kötüleşecek ve dışa bağımlılık artacak.

Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, pamuk üreticisinin 1 milyon balya pamuk üretmeyi hedeflediğini söyledi. Okay, 2018 yılında bu hedefe çok yaklaşarak 900 bin ton balya pamuk ürettiklerini hatırlattı. Türkiye'nin yaklaşık 2 milyon balya pamuk ihtiyacı olduğunu söyleyen Okay, geçen sene üretimde yaşanan sıkıntıların sahaya yansıdığını belirterek “Geçen sene verim 100 kiloya kadar düştü, fiyat da bunu beslemedi zarar kapatılamadı. 3 yıldır da pamuğa verilen destekleme 80 kuruş. Böyle olunca çiftçi üretimden koptu” dedi.

ÜRETİMDE YÜZDE 40 DÜŞÜŞ

2020 yılında sezona yüzde 40 üretim eksikliğiyle başlandığını söyleyen Okay, şöyle sürdürdü:

“Üretim sahası düştü. Yüzde 40 gerileme demek, 1 milyon 100 bin ton civarı pamuk ithal etmek demek. Yunanistan'ın ürettiği pamuğun hemen hemen 3'te 2'sini Türkiye satın alıyor. Yani bir yerde biz onlara pamuk ektiriyoruz. Kendi çiftçimizi desteklemiyoruz...”

DESTEKLEME ARTIRILMALI

Okay, Hatay bazında pamuk maliyetlerine dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

“Pamuk 4000 lira, 80 kuruşluk da destekleme ile 4800 oluyor. Ama maliyet 5400 lira... Nasıl olacak. Tekstilci ne yapacak? Mecbur ithalat yapacaklar. Bir ürün para etmeyince müdahale etmeleri lazım. Önümüzdeki yıl da üretimin düşmemesi için enerji fiyatlarının düşürülmesi ve desteklemelerin artırılması lazım. Enerji şirketleri çiftçinin başında giyotin gibi bekliyor.”