‘Türk F-16’ları Libya’da görürseniz şaşırmayın’

Libya'daki Türkiye etkisinin artacağını belirten Sabah yaarı Okan Müderrisoğlu, 'Türk F16'ları, ATAK helikopterleri bu ülkedeki üslerde görülürse kimse şaşırmasın' ifadelerini kullandı.

‘Türk F-16’ları Libya’da görürseniz şaşırmayın’

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu, Türkiye destekli Ulusal Mutabakatı Hükümeti güçlerinin Halife Hafter’a karşı kazandığı askeri başarıların ardından, dün Türk bakanlar Trablus’a çıkarma yapmıştı.

Türkiye’nin Libya’daki ağrılığını uluslararası düzeyde göstermek için yapıldığı belirtilen ziyaretin ardından daha belirgin adımların gündeme geleceği iddia edildi.

AKP’ye yakılığıyla bilinen Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“(…) Dün Libya’ya giden Türk heyetinin bileşimini, sürecin bundan sonrası için iyi okumak lazım. Türkiye,
 Libya’da büyük ağabey olma hedefinde değil,
 Libya’nın enerji kaynaklarının üzerine oturma niyetinde hiç değil, Ama Birleşik Libya’nın kurulması ve sürdürülebilir olması adına,
 Türk F16’ları, ATAK helikopterleri bu ülkedeki üslerde görülürse kimse şaşırmasın,
 Türkiye deneyimi sayesinde millet bilinci kazanmış Libyalı subayların, kendi ülkelerinin çıkarlarını savunmasını da birileri içselleştirsin,
 Libya petrollerinin uluslararası pazarlara sunumu ve kaynakların yine Libyalılar için adil biçimde kullanılmasının yaratacağı büyük değişim şimdiden kabullenilsin,
 Libya bankacılık sisteminin işler hale gelmesini, para transferinin güvenli esaslara bağlanmasını pek çok çevre vakit geçirmeden hesaba katsın!

Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılması mutabakatına, askeri eğitim ve işbirliği anlaşmasını eklemekle kalmayıp ekonomi-enerji-ticaret perspektifi de kazandırarak Akdeniz’de mutlak aktör olduğunu tescilleme aşamasında!”