Türk-İş asgari ücrette sınırı çizdi… ‘Yoksa işçinin suratına bakamazlar!’

featured

‘Bugün işçinin kırmızı çizgisi 4 bin TL’ye geliyor. İşçiye 4 bin TL’nin altında rakam teklif etmek uygun değildir, ayıptır. Teklif eden işveren de hükümet de işçinin suratına bakamaz.’

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirlemek üzere dün üçüncü toplantısını yaptı. Toplantı sonrası tarafların açıklamalarından ücret konusuna bir anlaşmaya varılamadığını ortaya koydu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret taleplerine ilişkin olarak, “Alım gücü bayağı düştü. İhtiyaç maddelerindeki fiyat belli bir noktada. Bugün işçinin kırmızı çizgisi 4 bin TL’ye geliyor. İşçiye 4 bin TL’nin altında rakam teklif etmek uygun değildir, ayıptır. Teklif eden işveren de hükümet de işçinin suratına bakamaz” dedi.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz bugünkü köşesinde Türk-İş Başkanı Ergun Atalay ve TİSK Başkanı Akkol ile yaptığı görüşmeye yer verdi.

TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY: TÜİK’İN ENFLASYONU, GERÇEĞİMİZİ YANSITMIYOR

İşçi açısından gerçek enflasyon ne durumda?

Yüzde 35 civarında. 45 senedir her ay açlık ve yoksulluk sınırı araştırması yapıyoruz. Geçen kasımda açlık sınırı 3190 TL’ydi. Yoksulluk ise 3900 TL. Bu bir kişi için.

O halde yoksulluk sınırını ölçü alıyorsunuz.

Aynen öyle. Yoksulluk sınırının üstü.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda 3900 rakamını istediğiniz ifade edildi.

Yok, öyle bir şey olmadı. Öyle bir rakam telaffuz edilmedi.

İşverenler asgari ücretin TÜİK’in enflasyon verisine göre belirlenmesini istiyor.

Kabul etmiyoruz. TÜİK’e göre belirlenmez. TÜİK’in yaptığı hesap başka, benim yaptığım başka. Onların rakamı benim rakamına uymuyor. 3900 TL’nin üzeri bizim sınırımız. Ne sınırı? Yaşam maliyeti. Bunun üstüne çıkın. TÜİK’in belirlemesiyle olacak iş değil. Biz masada olmayız o zaman.

TÜİK de diyor ki “Benim üzerime kalıyor.”

İstediğimiz rakamı getirsinler, kimsenin üzerine kalmasın.

TİSK BAŞKANI AKKOL: EN AZ YÜZDE 21 ZAM DÜŞÜNÜYORUZ

Asgari ücret için aklınızdan geçen miktar, 3100 TL mi?

Öyle şey olur mu! İşveren fedakarlık yapacak. İşçiyi enflasyona kesinlikle ezdirmeyeceğiz. TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon olan yüzde 21 zammı kafadan vereceğiz. Üstüne “Ne yapılabilir” diye çalışıyoruz. En az yüzde 21. 3500 TL’yi geçtik. Daha fazlası için çalışıyoruz. Teşviktir, vergi indirimidir.

Ancak TÜİK’e işçiler güvenmiyor.

Onun için “Yüzde 21’i verelim, çıkalım” demiyoruz. Oradan başlıyoruz. Bakın, geçen yıl işçi masada yoktu. İşverenle devlet imzaladı. Yedi puan üzerine çıktık resmi enflasyonun.

Türk-İş asgari ücrette sınırı çizdi… ‘Yoksa işçinin suratına bakamazlar!’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!