Türk-İş Başkanı açıkladı… İşte asgari ücret pazarlığında alt sınır

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrette pazarlığı 4 kişilik bir ailesinin açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacaklarını açıkladı. 

featured

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı, asgari ücrete yapılacak zamda. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü yapacak. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kritik süreç öncesi beklentilerini anlattı.

TÜRK-İŞ İÇİN ALT SINIR 14 BİN LİRA

NTV’nin aktardığına göre, zam masasında işçileri temsil edecek Türk-İş pazarlığı, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak açıkladığı 14 bin 25 liradan başlatacak.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin bu rakamın üzerinde olması gerektiğini söyledi. Atalay, “Zam devam ettiği için bırakın sene sonunda insan 3 ay bu ücret ile idare edemiyor” dedi. “Açlık sınırından bir pazarlık olmaz” diyen Atalay, bu sınırın üzerinden bir pazarlık olacağını kaydetti.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 2024 zammı için tek işçinin değil, 4 kişilik bir ailenin masrafı hesaplanması gerektiğini dile getirdi. Arslan, “Yüksek enflasyon ve refah payı, milli gelirden kaybettiklerimizin ilave edildiği büyüme hızının da yansıtıldığı 4 kişilik bir işçi ailesinin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak bir asgari ücret bizim için yeterli” diye konuştu.

TEK ZAM MESAJI

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Balkanı Vedat Işıkhan son iki senenin aksine, önümüzdeki yıl asgari ücrete tek zam yapılacağı mesajını vermişti. Mevcutta 11 bin 402 lira olan asgari ücrete yapılacak zam, aralık ayı sonuna kadar netleşecek.

Türk-İş Başkanı açıkladı… İşte asgari ücret pazarlığında alt sınır

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Oradan başlarsanız onu alırsınız. Zaten işçi neden çok alsın ki önemli olan işveren daha çok kazansın. Ülke de bedava çalışacak insan çok! Siz kimin haklarını savunuyordunuz?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!