Türk-İş’ten Hürriyet’e ‘sendika’ uyarısı

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu açıklama yaparak Türkiye’nin en köklü gazetelerinden olan ve ‘basının amiral gemisi’ olarak nitelendirilen Hürriyet Gazetesi, çalışanlarının sendikalı olmaları nedeniyle işten çıkarılması sonucuna yol açan haksızlığı ortadan kaldırmalıdır, dedi. 

Türk-İş’ten Hürriyet’e ‘sendika’ uyarısı

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, kendilerine bağlı Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın, örgütlenme çalışmalarını sürdürdüğü Hürriyet Gazetesi’nde yaşanan işten çıkarmalar ile ilgili “Sendikal Haklara Saygı İstiyoruz” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Sendikal örgütlenme özgürlüğünün temel insan hakkı olduğu kaydedilen açıklamada, “Bu işten çıkarılmalar, TGS’ye ve üyesi gazetecilerin sendikal haklarına yöneliktir. İşten atılan gazeteciler arasında sendika genel merkez ve şube yönetim kurulunda görev yapanlar da bulunmaktadır. İşten atılan gazetecilerin tek ortak noktası TGS’ye üye olmalarıdır. Ancak bilinmelidir ki, tüm işkollarında olduğu gibi, basın işkolundaki çalışanların da sendikal örgütlenmelerini engellemek mümkün olmayacaktır. Sendikalarımızın örgütlenme mücadelesi kararlılıkla sürecektir” denildi.

TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu açıklamasında, Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 51. maddesi ile ‘anayasal güvence’ kapsamında olan bu temel hak çerçevesinde ‘Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz’. Ancak, kamuoyuna da yansıdığı üzere, Hürriyet Gazetesi yönetimi, Konfederasyonumuz üyesi TGS’de örgütlü sendikalı 45 gazeteciyi işten çıkarmıştır.

Bu işten çıkarılmalar, TGS’ye ve üyesi gazetecilerin sendikal haklarına yöneliktir. İşten atılan gazeteciler arasında sendika genel merkez ve şube yönetim kurulunda görev yapanlar da bulunmaktadır. İşten atılan gazetecilerin tek ortak noktası TGS’ye üye olmalarıdır. Ancak bilinmelidir ki, tüm işkollarında olduğu gibi, basın işkolundaki çalışanların da sendikal örgütlenmelerinin engellemek mümkün olmayacaktır. Sendikalarımızın örgütlenme mücadelesi kararlılıkla sürecektir.

Konfederasyonumuz, sendikal haklara saygı gösterilmesi talebini yinelemekte ve Hürriyet Gazetesi yönetimini sendika ile masaya oturmaya çağırmaktadır.”