Türk-İş’ten hükümete kıdem tazminatı uyarısı: Dokunma

Çalışanların en büyük güvencesi olan kıdem tazminatına yönelik AKP hükümetinin yeni girişimine, Türk-İş'ten uyarı geldi.

Türk-İş’ten hükümete kıdem tazminatı uyarısı: Dokunma

Hükümet, yıllardır gündeminde olan ve her defasında geri adım atmak zorunda kaldığı kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimini tüm itirazlara karşın yeniden masaya getirdi.

Hükûmetin çalışanlara ödenecek kıdem tazminatının bir kısmının fona aktarılması üzerinde çalışmaları sürerken, sendikalar karara tepkili. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay düzenleme üzerinde 10 gündür çalışıldığını söylerken, “İşçinin haklarını geriye düşürecek hiçbir teklifi imzalamam. Tek başıma kalsam da, ölsem de kıdemi vermem” demişti.

Türk-İş bugün de hükümete kıdem tazminatı uyarısı yaptı. Sosyal medyada #KıdemTazminatımıDokunma kampanyası başlatan Türk-İş, video kliple mesaj verdi.


Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesinin yolunu açacak olan “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi”yle (TES) çalışanların en önemli iş güvencesinin ortadan kaldırılmasının amaçlandığı belirtiliyor.

TES’le birlikte, çalışanların brüt ücretinden her ay yüzde 3 kesinti yapılacak.

Yüzde 5.33 oranındaki kesinti ise işverenin sorumluluğunda olacak. 60 yaşına kadar kıdem tazminatlarını alamayacak olan çalışanlar, 60 yaşından sonra biriken paranın yüzde 25’ini alabilecek. Kalan para ise aylık olarak emeklilerin maaşlarına eklenecek. Çalışanların kıdem tazminatlarının fona devredilmesine öngören bu düzenleme çalışanı mağdur edecek.

Çalışanlara kıdem tazminatı darbesinin ayrıntıları alttaki haberimizde…