Türk Milleti’nin dev korosu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. yılı tüm yurtta vatandaşlar, saat 21.00'de balkonlara ve pencerelere çıkarak İstiklal Marşı'nı okudu. 

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında, 23 Nisan etkinlikleri bu yıl evlere taşındı.

Tüm yurtta vatandaşlar saat 21.00’de balkonlarını ve pencerelerinin önlerini doldurdu.

En güzel kıyafetlerini giyerek ellerine ay yıldızlı bayraklarını alan çocuklar aileleriyle birlikte İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan büyük bir coşkuyla seslendirdi.

Vatandaşların balkonları ile pencerelerini Türk bayrakları ve balonlarla süslediği görülürken, çocuklar müzikler eşliğinde evde 23 Nisan coşkusu yaşadı.

İstiklal Marşı’nın ardından ellerindeki Türk bayraklarını sallayan bazı vatandaşlar, çocuklarıyla ıslık ve alkışlar eşliğinde 100. yılı kutladı. Bazı vatandaşlar ise çocuklarıyla “Ne mutlu Türküm diyene” tezahüratı yaptı.

Öte yandan, bazı vatandaşlar da 10. Yıl Marşı, İzmir Marşı, Mehter Marşı ve “Ölürüm Türkiyem” şarkısıyla kutlamalara eşlik etti.

Kimi vatandaşlar evlerinin ışıklarını kapatıp açarak görsel şölen oluştururken, kimi de korna çalarak kutlamalara katıldı. Ayrıca, kutlamalar kapsamında havai fişek gösterileri yapıldı, kırmızı beyaz renkte meşaleler yakıldı.

Saat 21.00’de İstanbul’daki statlar da aydınlatılarak, İstiklal Marşı’nı yayınladı.

POLİS EKİPLERİ VE DENİZCİLER DE COŞKUYLA KATILDI

Polis ekipleri de 21.00 itibarıyla görev noktalarında araçlarının tepe lambalarını açarak okunan İstiklal Marşı’na eşlik etti.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı farklı illerdeki birimlerde görev yapan gemiciler, kılavuz kaptanlar da römorkor, kurtarma botları ve gemilerinden İstiklal Marşı söyleyerek, 23 Nisan coşkusuna eşlik etti. Denizcilerin, koronavirüs tedbirleri kapsamında özel kıyafet giydikleri görüldü.

MECLİS’TE HAVAİ FİŞEKLİ KUTLAMA

Ankara’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının adresi TBMM oldu. Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında saat 21.00’de TBMM tören alanında bir araya gelen milletvekilleri, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından da havai fişek ve lazer gösterisi düzenlendi.

Ankaralılar, İçişleri Bakanlığı’nın sokağa çıkma yasağı genelgesi kapsamında, 23 Nisan’ı evlerinin cam ve balkonlarından kutladı. Havanın kararmasıyla birlikte ellerindeki bayrak ve fenerlerle balkonlarına çıkan vatandaşlar, marşlar okuyarak 23 Nisan’ı kutladı. Çankaya ilçesindeki bir sitenin yönetimi ses sistemi kurarak, site sakinlerine 23 Nisan konseptli marşlar dinletti.

HÜCÜMBOTTAN İSTİKLAL MARŞI OKUNDU

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle saat 21.00’de TCG Tufan Hücumbotundan İstiklal Marşı okundu. Gemi mürettebatı Ereğli sahil bandında saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı’nı okudu. Ereğli Belediyesi’nce hazırlanan müzik arabasından da İstiklal Marşı okundu. Evlerinin balkonlarına çıkan vatandaşlar, İstiklal Marşı’na eşlik etti. Vatandaşlar daha sonra çalınan müzik arabasından şarkılara cep telefonlarının ve evlerinin ışıklarını yakıp söndürerek eşlik etti.