Türk milliyetçileri Tatar’ın bu sözünü değerlendirecektir

KKTC’li gazeteci Sabahattin İsmail yazdı…

Türk milliyetçileri Tatar’ın bu sözünü değerlendirecektir

Sayın Ersin Tatar 14 Haziran 2021 tarihli Kıbrıs Gazetesinin sürmanşetinde yayınlanan demecinde

“Ben milliyetçi değilim, vatanperverim” demiştir.

Böylece, niye sık sık yanlış yaptığını ve milliyetçilerle niye sürekli olarak ters düştüğünü net şekilde ortaya koymuştur.

Milliyetçilerle ters düşüp çatışıyor çünkü kendi ifadesi ile milliyetçi değildir.

Bunu ben değil kendisi gururla söylemiştir. Farkın daha kolay anlaşılması için İngilizce söyleyecek olursak Tatar kendisini "Nationalist" değil, "Patriot" görmektedir.

Bunun nedeni milliyetçiliği faşistlik, ırkçılık ve utanılacak bir durum olarak görmesi mi acaba? Bu nedenle milliyetçi değil, yurtseverdir, vatanseverdir.

KKTC’deki teslimiyetçilerle, kimlik bunalımı içinde olanların da kendilerini milliyetçi değil vatansever-yurtsever olarak tanımladığı ve milliyetçileri faşist, ırkçı, gerici olarak niteledikleri bilinmektedir.

Oysa milliyetçi olmadan vatansever olunmaz.

Yani aslında "milliyetçi değilim" diyen birinin "vatansever" olması mümkün değildir. Çünkü milliyetçilik en başta milletini ve vatanını sevmektir.

Bu anlamda gerçek vatanseverler de Türk milliyetçileridir.

Çünkü bağımsızlığı egemenliği, milli devleti, başı dik ve onurlu şekilde yaşamayı, vatanın bütünlüğünü ve ulusun birliğini, refahını, yükselmesini savunmaktadırlar.

*

Türk milliyetçilerinin başbuğu büyük Atatürk'tür. Nitekim Atatürk, Nutuk'ta “Biz doğrudan doğruya millet severiz, Türk milliyetçisiyiz" demiştir.

Yine Atatürk “Biz milliyetperver derler. Fakat biz öyle milliyetperverleriz ki, bizimle teşrik-i mesai eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz" demiştir..

Atatürk, “Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim böyle doğdum, böyle öleceğim" demiştir.

Oysa Tatar, "milliyetçiyim" demeye utanarak, milliyetçiliğe karşı çıkarak "milliyetçi değilim vatanperverim" demektedir.

Bu, Atatürk 'ün yolundan gitmek değildir.

*

Tatar, kendini "milliyetçi değilim" şeklinde tanımlamakla, Liderimiz, büyük Türk milliyetçisi Denktaş'ın yolundan gitmediğini de itiraf etmiştir.

Serdar Denktaş, "Babam Türk milliyetçisi, ben ise Kıbrıs Türk milliyetçisiyim" diyerek kendisinin, babasından farklı yolda olduğunu ortaya koymuş ve bu sözleri ile yoğun eleştiriler almıştı .

Şimdi Tatar da ona katılarak ve “Ben milliyetçi değilim, vatanperverim" diyerek, Serdar Denktaş ile aynı çizgide olduğunu ortaya koymuştur.

Sadece Serdar Denktaş değil, kendilerini "yurtsever" olarak tanımlayan teslimiyetçilerle de aynı kimlikte buluşmuştur.

Oysa, liderlerimiz Dr. Küçük ve Denktaş her zaman bir Türk milliyetçisi olduklarını göğüslerini gere gere, gururla söylemiş ve bütün yaşamlarını Türk milliyetçiliği temelinde milli mücadelemize adamışlardır.

Atatürk 'ün 6 ilkesinden birinin de milliyetçilik olduğunu, Atatürk ilke ve devrimlerini gönülden benimseyen Kıbrıs Türk Halkının kimliğinin Türk milliyetçiliği olduğunu Tatar'a anımsatmak gereğini duyuyorum.

TMT 'ye katılan milliyetçi Kıbrıs Türkleri “Kendimi Türk milletine adadım" şeklinde yemin ederek Türk milli hedefleri uğruna seve seve ölüme yürümüşlerdir

Türk milliyetçisi olmayı reddeden ve milliyetçi olmaktan utandığı için “milliyetçi değilim" diye övünen Tatar'ı, bu itirafı, bu kimliği nedeniyle suçlamıyorum. Kimseyi zorla milliyetçi yapma gibi bir amacımız yok. Esasen bu mümkün de değil.. Kendisini milliyetçi hissetmiyorsa, o milli ruhu taşımıyorsa yapacak bir şey yoktur.

Bu açık sözlülüğü için kendisine teşekkür de ediyorum.

Türk milliyetçileri Tatar’ın “Ben milliyetçi değilim" itirafını elbette değerlendirecektir.