Türk üniversite öğrencisi, hayvanların da yiyebildiği plastik malzeme geliştirdi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Zümra Çetinler, toprağa karışabilen bir plastik paketleme ürünü tasarladı.

Türk üniversite öğrencisi, hayvanların da yiyebildiği plastik malzeme geliştirdi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Zümra Çetinler, hayvanların yiyebileceği ve toprağa karışsa bile belli bir süre sonra yok olan Bio’c adında paketleme ürünü tasarladı. Projenin hedefleri arasında tek kullanımlık plastiklerin önüne geçmek, tek seferlik kullanım alışkanlığını aza indirgemek ve doğaya verilen zararı engellemek var. 

Sputnik'te yer alan habere göre Tasarladığı ürünle ilgili açıklamalarda bulunan Çetinler, Türkiye'deki denizlerde bulunan balıklarınyüzde 44'ünün midesinde mikro plastik malzemelere denk gelindiğini ifade ediyor. Bunun esas nedeninin tek seferlik plastik malzemeler olduğunu söyleyen Çetinler, projesindeki amacın da plastik malzemelerin doğaya verdiği zararı azaltmak olduğunu vurguluyor. Çetinler'e göre Bio'c, tüm restoranlarda aktif olarak kullanılabilir.

2020'nin ilk günlerinden beri hayatımızın can sıkıcı bir gerçeği haline gelen koronavirüspandemisi, tek kullanımlık plastiğe duyulan ihtiyacı artırdı. Bu durum, pandemi öncesinde de zaten ciddi seviyelere ulaşmıştı. Hatta Bio'c'un mucidi Çetinler, 150 milyon ton plastik atığın doğayı kirlettiğini söylüyor. Eğer Bio'c ticari bir ürün olarak hayatımıza dahil olursa, plastiklerin dünyayı kirletme hızı nispeten yavaşlayabilir.