Türk Yıldızları'ndan TEKNOFEST'te nefes kesen gösteri

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul) Atatürk Havalimanı'nda başladı. Festival kapsamında, Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı.

Türk Yıldızları'ndan TEKNOFEST'te nefes kesen gösteri

Açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve eşi Sümeyye Erdoğan, Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Rashad Nabiyev, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı. 

Bakan Varank, törende yaptığı konuşmasında, ülkenin dört bir tarafındaki parlak beyinlerin şartların olgunlaşmasını beklediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Gerekli ortamlar sağlandığında, fırsat verildiğinde gençlerimizin dünyaya meydan okuyabilecek bir kapasiteye sahip olduğu aşikar. Bugün eğer TEKNOFEST’e ilgi bu kadar yüksekse bu vizyonu da aslında sağlam bir iradeye borçluyuz."

Bakan Varank, 2030 yılına kadar uçan arabaların Pazar payının 320 milyar dolara ulaşacağını belirtirtti. Bakan Varank, gençlere yatım yapacağının altını şu sözlerle çizdi:

“Biz Samanyolu galaksisi dediğimizde sadece akıllarına saman gelen anlayışa aldırış etmeden teknolojiye yatırım yapacağız, gençlerimize yatırım yapacağız ve hep beraber inşallah tarih yazacağız. Türkiye gümbür gümbür gelen gençleriyle önümüzdeki yıllara mührünü vuracak. Türkiye kritik teknolojilerin pazarı değil, üretim üssü olmalıdır. Bizim gençlerimize yakışan figüranlık değil, başroldür." dedi.

‘ASLA İNANDIĞINIZ YOLDAN AYRILMAYIN’

Selçuk Bayraktar, törende yaptığı konuşmasında gençlere seslenerek önlerine çıkan engellerin onları yıldırmaması gerektiği tavsiyesinde bulundu:

“Yerleşik düzen sizi yanlış eğitse de etikten, ahlaktan ve hak bildiğiniz yoldan asla ayrılmadan çok çalışın. Bir konu üzerinde çalışırken muhakkak geleceğin trendlerine odaklanın. Yaptığınız her işi özgün ve size ait olmasını önemseyin. Size tavsiyem asla inandığınız yoldan ayrılmayın. Azimle çalışmaya devam edersek inşallah dünyanın en iyisi oluruz."

‘İSTİKLAL VE İSTİKBALİMİZ İÇİN’

İsmail Demir ise, "TEKNOFEST ne yaptı?’ diye sorulduğunda; bütün potansiyeli harekete geçirdi, derin dalgayı oluşturdu. Biz Savunma Sanayi Başkanlığı’nda ‘istiklal ve istikbalimiz için’ dedik. Şu anda istikbalde sizsiniz, istiklal de sizsiniz. Sizlerin gözlerinde geleceği görüyoruz" dedi.

Festival kapsamında, Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı.