Türkan Saylan’a ahlaksız iftiralar atmıştı… Fazıl Say, şiirini besteleyeceğini duyurdu

Ünlü piyanist Fazıl Say, FETÖ’nün gazetesi Zaman'da Türkan Saylan hakkında ahlaksız iftiralarda bulunan Bejan Matur’un şiirini besteleyeceğini duyurunca sosyal medyada tepkilere neden oldu. Say, kendisine yönelik eleştiriler için ise "Bazı tuhaf, çok aptalca ve çok ucuz milliyetçi kişilerin ve siyasilerin(!) saçmasapan iftiraları olmuş" yorumunu yaptı.

featured

VERYANSIN TV

Twitter hesabından yaptığı duyuruda yeni besteler ve şarkılar üzerinde çalıştığını duyuran Fazıl Say, şiirlerini besteleyeceği isimleri de sıraladı. “Şair Bejan Matur. Besteleyeceğim şiirini seçtim. O şarkıyı da bu hafta sonuna bitirmeyi planlıyorum.” açıklamasını yapan Say’a sosyal medyadan tepkiler geldi. 

Geçmişte FETÖ’nün gazetesi Zaman’da yazarlık yapan Bejan Matur’un, Ergenekon kumpasına dahil edildikten kısa bir süre sonra hayatını kaybeden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan hakkındaki sözleri sosyal medyada yeniden gündeme geldi.

TÜRKAN SAYLAN’A FUHUŞ İFTİRASI ATMIŞTI

PKK’lılarla gerçekleştirdiği röportajların yer aldığı “Dağın Ardına Bakmak” kitabıyla tepki çeken Bejan Matur, 17 Aralık 2010’da Zaman gazetesinde yayımlanan “Acıları yarıştırmak” başlıklı köşe yazısında, “Türkan Saylan ise daha baştan hasar bir konu. Güneydoğudan devşirdiği genç kızları askerî okulların genç talebeleriyle eşleştiren Saylan”ın on sene sonra hangi salonda nasıl anılacağını sahiden ben de merak ediyorum. İnsanlığa, kadınlık tarihine bir değer kattığı için mi hatırlanacak Saylan? Genç kızlara otoriteden bağımsız, hesapsız bir güzelliği, kimliği yaşattığı için mi?” ifadelerini kullanmıştı.

Dönemin ‘Yetmez ama evet’çi’lerinden olan Bejan Matur’un kin dolu ifadelerini hatırlatan birçok sosyal medya kullanıcısı Fazıl Say’a tepki gösterdi.

SİNAN OĞAN VE ÜMİT ÖZDAĞ’DAN SAY’A YANIT

Öte yandan Fazıl Say, Twitter hesabından, ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’a yönelik  “Sana da Ümit Özdağ’a da davalar açılacak; Halka kin ve düşmanlık suçundan! Gerçek bu! Sokaktaki gencecik suçsuz naif insanlara provokasyonlarla saldırıyorsunuz, sokak faşizmi! Hiçbir geleceğiniz yok. Atatürk’ü ağzınıza almanızsa Atatürk’e en büyük hakaret! Sıfır! Sıfır! Sıfır!” paylaşımında bulunmuştu. Sinan Oğan, Say’ın paylaşımını alıntılayarak, “Bizim ifademiz çok net ve sahih. Biz Karayılan teröristinin başını ezeceğiz diyoruz. Evet, biz Türk halkının Karayılan teröristine kin ve düşmanlık beslemesini istiyoruz. Siz Türk milletinin önemli bir değerisiniz. Kendi alanınızda kıymetlisiniz. Lütfen müzik alanındaki kıymetinizi siyasetteki yanlış değerlendirmelerinizle düşürmeyin… Sevgiler.” yanıtını vermişti.

Say’ın paylaşımında adı geçen Ümit Özdağ da tartışmaya ‘Bejan Matur’ hatırlatması yaparak katıldı. Özdağ, Twitter hesabından Say’ın sözleri üzerine şu paylaşımı yaptı:

“Ümit Özdağ ve Sinan Oğan siyasetten yasaklanmalı ve hapse girmeli diyen Fazıl Say, Türkan Saylan’a kimsesiz kızları askeri okul öğrencilerine pazarlıyor diyerek hakaret eden FETÖ’cü Zaman gazetesi yazarı Bejan Matur’un şirrini besteliyormuş. Fazıl, TBMM’nin ve Ankara’da özel harekat karargahının bombalanarak onlarca PÖH’ün şehit edilmesini nasıl bir müzik ile anlatacağını merak ediyorum. Bir de merak ettim Fazıl, Sinan Oğan ve benim hapse gireceğimizi sana Fetullah Gülen mi söyledi yoksa Zekeriya Öz mü?”

FAZIL SAY’DAN TEPKİLER ÜZERİNE AÇIKLAMA

Sosyal medyada gelen tepkiler üzerine Fazıl Say, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Bazı tuhaf, çok aptalca ve çok ucuz milliyetçi kişilerin ve siyasilerin(!) saçmasapan iftiraları olmuş. Ben, Türkan Saylan için yaptığım besteyi onlara bir daha hatırlatayım. Eserin adı Türkan Saylan. ÇYDD ve ben ayrılmaz bir bütünüzdür.

30 yıldır ÇYDD için pek çok yardım konseri verdim, yüzlerce çocuğumuzun eğitimine imkan sağladık beraber. Türkan Saylan’ın katıldığı son gününde ise, tüm dünyadan sanatçı dostlarımız ile konser vermiştik.

“Dünya Anne” projesinde bestelediğim Sezen Aksu ve Bejan Matur ile ilgili tartışmalar, ayrı konudur. Ben iki konuda da fikrimi hem kendilerine hem kamuoyuna iletmiştim o yıllarda. Değerli sanatçılardır. Bu projede cesur ve anlamlı şiirlerini sevgiyle besteliyorum. Nokta!”

Türkan Saylan’a ahlaksız iftiralar atmıştı… Fazıl Say, şiirini besteleyeceğini duyurdu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

 1. Sinan Oğan’ın kendisine ağır hakaretler yapan PKK/hdp seçmeni Fazıla sevgilerle karşılık vermesini sevmedim. Bu tür insanlara misliyle karşılık vermeliydi.

 2. 21 Nisan 2023, 03:26

  Utanmadan Atatürk’ün adını ağzına alıyorsun ha Fazıl?

 3. 21 Nisan 2023, 03:22

  Hangi şiiri değil, kimin şiirini besteleyeceğini belirliyor. Ucuz milliyetçiler diyor. Biz biraz pahalıyız. Bizi sayın akmaya kimsin gücü yetmez. Belki paraların Fazıl Say Say bitmez.

 4. Bütün Dünya biraraya gelse, “kisinin kendine verdigi zarari” veremez.
  Kendine yazik ettin Lazim Say

 5. Bu fetö iltisaklıları niye böyle?

 6. ychdpkklı terör yaltakçısı emperyalist uşağının ne değeri var anlamıyorum. lafın gelişi adam hdpkklı Kemalizm düşmanı bir çalgıcı. ne çaldığı aletin nede yaptığı müziğin Türk halkında bir karşılığı yok. kaç avrupalı bağlama yaylı tambur kabak kemane vs dinler. bizim halkın batılıya karşı aşağılık kompleksinden faydalanan bu batı yaltakçısından Atatürkçü filan çıkmaz. batıya karşı aşağılık kompleksinizi Türk tarih tezi Güneş dil kuramı gibi içerikli ve gerçek şeylerle alt edin.

 7. Şimdi burası Lefkoşa Duvar diplerinde tohumun açınması
  Mutlu olur mu Kahveler sabahlara dek kapanmazken
  İnsanlar gerneşir mi Sıcak ekmeğe bakarken
  Vurulur mu insanlar habersiz arkasından Türk oldukları için Tanrım Vurulur mu”
  -Süleyman Uluçamgil-

  bunu besteleseydin keşke ama işte tam da buna ruh gerekir.

 8. ayrılmaz bütünden çok parazit ikizler gibi olmuş. bir kerede insan yakmayı sevmiyorum, müziğin güzel ama şairler zaten karakter adamı değillerdir, ben burada bir yanlış görmüyorum, tam yerinde bir hareket olmuş. keşke Kıbrıslı Şehit Şair Süleyman Uluçamgil’in şiirlerini bestelesen ama ona da ruh gerekir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!