Türkçesini sansürlemişler… Hakan Şükür efsaneymiş, TSK işgalci!

Alman Deutsche Welle kanalı Türk futbolunu anlatan bir kısa belgesel yayınladı. Yayınlanan belgeselin DW Türkçe versiyonunda da Türkiye’ye ilişkin skandal ifadelerin kaldırıldığı görüldü.

Türkçesini sansürlemişler… Hakan Şükür efsaneymiş, TSK işgalci!

Veryansın Tv / ÖZEL

13 Mart 2020 tarihinde yayınlanan “Türkiye ne zaman bir futbol devi olabilir” adlı belgeselde Türk futbolunun siyasileştiği vurgulanırken, FETÖ’cü Hakan Şükür’ün ülkeden kaçmasının serüveni anlatıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kutuplaştırıcı olduğu ve asker selamı veren futbolcuların da Erdoğan’cı olduğu iddia edilen belgeselde, Hakan Şükür’ün kaçmak zorunda kalan bir efsane olduğu iddia edildi. Belgeselde TSK’nın PKK/YPG’ye karşı Suriye’de yaptığı operasyonlar da “işgal” olarak tanımlandı. Aynı belgesel DW Türkçe’de yayınlanınca da ilgili bölümlerin çıkarıldığı görüldü.

Alman DW, Mart 2020’de Türk futbolunun durumunu anlatan bir belgesel yayınladı. Aynı belgesel DW Türkçe’nin Youtube kanalında da yayınlandı. Ancak aynı belgesel birinde 16 dakika iken, DW Türkçe’de yayınlanan belgeselin yaklaşık 12 dakika olduğu, 4 dakikanın tırpanlandığı görüldü. Belgeselin tırpanlanan bölümlerinde ise Hakan Şükür mağdur gibi gösterilirken, Türk futbolcuların Erdoğan’ı desteklediği vurgulandı.

İşte DW’nin orijinal kanalında yayınlanıp da DW Türkçe’de kırpılan o bölümün bir kısmı:

“(Türk futbolunda) Çok fazla tutku. Çok fazla baskı. Ve siyaset. (var)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kutuplaştırıcı bir figür. En azından Batı medyası onu böyle görüyor. Erdoğan’ın kendisi de bir futbol hayranı. Hatta gençliğinde yarı profesyonel olarak futbol da oynadı.

Erdoğan, milli takımı ve futbol kahramanlarını seviyor ama kendisine karşı olanları değil. Hakan Şükür gibi. O bir efsane. Türk milli takımının gelmiş geçmiş en golcü oyuncusu. Erdoğan’a twitter’dan hakaret suçundan hapsi isteniyor.  Şükür’ü Türkiye’deki terör örgütü Gülen hareketinin parçası olmakla suçluyor.

Erdoğan, 2016’daki başarısız darbe girişiminin arkasında Gülen hareketi olduğunu düşünüyor.  Türkiye’den ayrılan Şükür şu an ABD’de saklanıyor. Bir zamanların ulusal kahramanı, şimdi devlet düşmanı. Televizyonlarda adı bile söylenmiyor.

Türkiye’de futbol, politize olmuş durumda. Birçok oyuncu açıkça Erdoğan’ı destekliyor. Türkiye’nin Suriye’deki askeri işgali sürerken Türk futbolcular Euro 2020 elemelerinde asker selamı verdi. Siyasi jestlere izin vermeyen UEFA, bu oyuncuları eleştirdi. TFF 50 bin avro para cezasına çarptırıldı.”

Belgeselin orijinal hali…

Belgeselin Türkiye’de yayınlanan hali…