Türkiye-ABD görüşmelerinde yeni tur

S-400 meselesinin baş gündem olduğu Türkiye ile ABD arasındaki siyasi görüşmeler 16-17 Eylül'de Washington'da devam edecek.

Türkiye-ABD görüşmelerinde yeni tur

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland ile bir araya gelecek.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada "Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, 16-17 Eylül tarihinde Vaşington'u ziyaret ederek ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland ile bir araya gelecektir. Ziyaret sırasında gerçekleştirilecek kapsamlı heyetlerarası siyasi istişarelerde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuların ve uluslararası gelişmelerin ele alınması öngörülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

S-400 SORUNUNA ÇÖZÜM BULAMADILAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, Brüksel'de 14 Haziran'da NATO Zirvesi sonrası ilk görüşmelerini yapmıştı. Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, görüşmenin ardından "İki ülke S-400'ler konusunda görüşmeye devam edecek. Erdoğan ve Biden uzun süredir devam eden soruna bir çözüm bulamadı" demişti.