Türkiye Bağdadi’nin kız kardeşini yakaladı

ABD'nin Suriye'nin İdlib kentinde düzenlediği operasyonuyla öldüğü bildirilen IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin kız kardeşi Rasmiya Awad Türkiye’nin dün akşam saatlerinde düzenlediği operasyon sonucu yakalandı.

Türkiye Bağdadi’nin kız kardeşini yakaladı

Haberi Reuters ve AP haber ajansları Türk yetkililere dayandırarak duyurdu.

Bağdadi‘nin kız kardeşi Rasmiya Avad, Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesi içinde kalan Azez’de kocası, gelini ve beş çocuğuyla birlikte bir konteynerin içinde yakalandı.

AP’ye bilgi veren yetkili, “Bu tür bir istihbarat altın madenidir. Örgüt hakkında bildiklerimizi genişletebilir ve kötü adamları yakalamamıza yardım edebilir” diye konuştu. Reuters’a konuşan üst düzey Türk yetkili ise  “Bağdadi’nin kız kardeşinden IŞİD’in iç işleyişine dair istihbarat hazinesi elde etmeyi umuyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bağdadi’nin kız kardeşi Resmiye Avad’ın yakalanmasını, “Türkiye’nin terörle mücadele operasyonlarındaki başarısının bir başka örneği” olarak değerlendirdi.

Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ideolojisi ve kaynağına bakmaksızın terörle mücadelesine hız kesmeden devam ettiğini belirtti. “Bağdadi’nin kız kardeşinin yakalanması, terörle mücadele operasyonlarımızdaki başarının bir başka örneğidir. Halkımıza terör saçmak ve bölgemizi istikrarsızlaştırmak isteyenleri adaletin önüne çıkarmadaki kararlılığımız sorgulanamaz” ifadelerini kullanan Altun, IŞİD ile mücadeledeki kararlılık konusunda Türkiye’ye yönelik birçok kara propaganda yapıldığını kaydetti.