Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu: Açıklamalar trajikomik

Feyzioğlu,Yargı Reformu Paketi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu: Açıklamalar trajikomik

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu,Yargı Reformu Paketi’ne ilişkin, “Doğru yapıldıysa ‘doğru’ diyeceğiz. Bunun dışında bilip bilmeden, okumadan, anlamadan, hatta hukukçu bile olmadan artık trajikomik seviyede açıklamalar yapılmaktadır.” dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Kırıkkale Adliyesi Konferans Salonu’nda avukatların ruhsat töreninde yaptığı konuşmada, yasama yılının ilk gününde Kırıkkale’den bir mesaj vermek istediğini söyledi.

Bugün çok uzun yıllardır bekledikleri, artık mesleklerinin tahammül edilebilir boyutlarını aşmış sorunlarının önemli kısmını çözmeye aday Yargı Reformu Paketi’nin TBMM’ye geldiğini belirten Feyzioğlu, bu paketin vatandaşların da adaletten beklentilerinin çözümünü içerdiğini ifade etti.

Yargı paketinin desteklenmesi gerektiğini anlatan Feyzioğlu, şöyle devam etti:

“Biz herhangi bir siyasi partinin hazırladığı bir belgeyi desteklemiyoruz. Biz hep birlikte hazırladığımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ortak aklını ortaya koyduğu bir belgeyi destekliyoruz. O belgenin ilk paketi bugün Meclis’e geliyor. O paketin içinde belki mucizeler yok ama hayatta zaten mucizeler yok. Hayat sürekli bir mücadele. Yeter ki iyi niyetli olalım. Yeter ki katı ideolojilerle değil, sosyal hayatın ihtiyaçlarıyla hareket edebilelim. Yeter ki bu mesleğin ve bu milletin taleplerini öne alarak, onları önceleyerek davranabilelim. Aklımızın arkasında başka kaygılar olmaksızın. Bulunduğumuz mevkiler bunu gerektiriyor. TBB, hiçbir siyasi partinin ne karşısında oldu ne arkasında oldu. Barolarımız da olmadı, olamaz.”

Feyzioğlu, Yargı Reformu Paketi’nin ne bir mucize ne de birilerinin küçültmek için uğraştığı değersiz bir belge olduğunu dile getirdi.

‘ALKIŞLADIĞIMIZ, DESTEKLEDİĞİMİZ İŞTE BU DAVRANIŞTIR’

Feyzioğlu, bu paketin her şeyden önce yapılış şekli itibarıyla çok değerli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Esasından çok daha önem verdiğim husus, usulüdür. Bu usul, ‘Biz sorunları ve çözümleri böyle tespit ettik, hadi altına imza atın.’ şeklinde olmamıştır. Hep ortak akıl deriz ya. İlk kez Türkiye’de, en azından çeşitli makamlarda görev yaptığım son 25 yılda ilk kez bir Adalet Bakanı ‘Gelin sorunları da birlikte tespit edelim, çözümleri de birlikte ortaya koyalım, ondan sonra da hep birlikte bunu hayata geçirelim.’ demiştir. Neticede alkışladığımız, desteklediğimiz bu davranıştır, bunun sonucunda ortaya çıkan belgedir. Yoksa TBB herhangi bir siyasi partinin destekçiliğini yapmamaktadır. Karşıtlığını da yapmamaktadır.”

Marifetin iltifata tabi olduğunu belirten Feyzioğlu, “Doğru yapıldıysa ‘doğru’ diyeceğiz. Bunu hep birlikte yaptık. Bunun dışında bilip bilmeden, okumadan, anlamadan, hatta hukukçu bile olmadan artık trajikomik seviyede açıklamalar yapılmaktadır. Bunları geçiniz bir kalemde.” ifadelerini kullandı.

Bugün açılan TBMM’nin önünde Yargı Reformu Paketi’nin bulunduğunu dile getiren Feyzioğlu, bu paketin bir numaralı maddesinin de sınav olduğunu belirtti.

Feyzioğlu, “TBMM’den bir istirhamım var. Mevcut tüm öğrencileri de kapsar şekilde bu sınavın geçmesi lazımdır. Diplomalar ve avukat ruhsatlarının duvar süsü olmasını istemiyorsanız, lütfen bu kanuna ek bir madde koyup da bunu 4 yıl sonraya ertelemeyin.” dedi.