Türkiye Barolar Birliği: Direnme kararındayız

Metin Feyzioğlu'nun başkanlığını yaptığı Türkiye Barolar Biriği, AKP'nin Avukatlık Kanunu'nda değişiklik ve 'çoklu baro' girişimine karşı 'direnme azim ve kararlılığındayız' açıklaması yaptı.

Türkiye Barolar Birliği: Direnme kararındayız

AKP’nin Meclis’e getirmeye hazırlandığı Avukatlık Kanunu’nda değişiklik ve baroları bölerek “çoklu baro”nun önünü açacak düzenlemeye Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) “direneceğiz” yanıtı geldi.

Baro başkanlarına Ankara girişinde yapılan muamelenin de kınandığı açıklamada, söz konusu düzenlemenin TBB ve barolar ile tartışılmadan tek taraflı hazırlandığı vurgulandı. Metin Feyzioğlu’nun başkanlığını yaptığı TBB açıklamasında, “Herkes bilmelidir ki Türkiye Barolar Birliği, barolar ve avukatlar hukukun üstünlüğünü sağlama ve hukuk devletine yönelik her ihlal girişimine karşı hukukçu kimliğiyle direnme azim ve kararlılığındadır” denildi.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, yürüyüş kararını doğru bulmadığını ancak “çoklu baro”ya karşı olduğunu, baro başkanlarının yürüyüşünün durdurulmasının demokratik hakkın engellenmesi olduğunu söylemişti. Feyzoğlu’nun açıklamasına bazı baro başkanları tepki göstermiş ve eylem alanında protesto etmişti.

TBB’den yapılan açıklamanın tamamı şöyle: