Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı belli oldu

featured

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu’nda seçimler bitti. TBB’nin 9. Başkanı Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan oldu. Böylece TBB’de 8,5 yıllık Metin Feyzioğlu dönemi bitmiş oldu.

Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulu’nun ikinci gününde başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği için seçim yapıldı. 348 delegenin oy kullanacağı seçimde sabah saat 09:00 itibariyle başlayan oy verme işlemi 17:00’ye kadar sürdü. 

348 delegenin oy kullandığı seçimlerde, kesin olmayan sonuçlara göre Erinç Sağkan, TBB’nin yeni başkanı oldu. 

 Erinç Sağkan delegelerin 181’inin oyunu alırken, Feyzioğlu 156 oy alabildi.

Türkiye Barolar Birliği’nin yeni yönetimi için mevcut  mevcut Başkan Metin Feyzioğlu ve Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan yarışıyordu.

Metin Feyzioğlu’na karşı yarışan Sağkan’ın listesinde, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, eski Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız, Aksaray Barosu Başkanı Ramazan Erhan Toprak, eski Muş Barosu Başkanı Abdulbaki Çelebi, Şırnak Barosu delegesi Ali Bayram, Ankara Barosu delegesi İsmail Cumhur Bozkurt yer alıyordu.

SAĞKAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Türkiye Barolar Birliği’nin 36. Olağan Genel Kurulu’nda Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, başkanlığa seçildi. Sağkan, ilk değerlendirmesinde eski TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun döneminde yaşananları hatırlatarak, “Bütün meslektaşlarımızın çok ciddi tepkisini çektiği bu dönemde bu sonucun kaçınılmaz olduğuna inanıyorum” dedi.

Sağkan, delegelerin tamamının oy kullandığına dikkat çekerek, “Türkiye Barolar Birliği’nin 36. Olağan Genel Kurulu’ndan güçlü bir ses çıkması anlamı taşımaktadır. Önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Genel Kurul en yüksek karar organımızdır, değişimden yana tavrını almıştır” diye konuştu.

Sağkan anne ve babasıyla sarılarak da seçim sonucunu kutladı.

ERİNÇ SAĞKAN KİMDİR?

Aslen Gümüşhane ilinin Şiran ilçesinden olan Erinç Sağkan ilk ve orta öğreniminden sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

 Ankara Barosu’nun çeşitli kurul ve merkezlerinde çalıştıktan sonra; 2010-2012 yılları arasında Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeliği , 2014-2016 yılları arasında Ankara Barosu Genel Sekreterliği, 2016 yılından itibaren ise Ankara Barosu Başkan Yardımcılığı yaptı.

Ankara Barosu başkanlığı seçimlerine, Demokratik Sol Avukatlar grubu adayı olarak giren Erinç Sağkan 7 bin 227 oy ile baronun yeni başkanı seçilmişti.

Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 8 ay önce

  İlk 4’e tabi olduğu sürece sorun çıkacağını sanmıyorum. Bunun yerine benim meskenim dağlardır, dağlar. tayfasını sevindirecek olur ise kayyumoviç olmaması mümkün değil. Başarılar!!

  Cevapla
 2. 8 ay önce

  Bu ülkenin bütün vatandaşları da avukatları da Feyzioğlu gibi bir değeri çok arayacak. Hem kutuplaşmadan şikayet edip hem de eskisinden çok daha fazla kutuplaşmak neyin nesi? Şimdi daha iyi anlıyorum Türkiye’de avukatlığın da hukukun da ne kadar uyduruk olduğunu. Bu kadar siyaset heveslisiyseniz çıkarın cübbeleri ve bir parti kurun!

  Cevapla
 3. 8 ay önce

  Kim kazandı uygulamalara göre karar vereceğiz

  Cevapla
 4. 8 ay önce

  5 Aralık Dunya Kadın Hakları Gününde TBB nin yeni başkanı olarak seçilen sayın Sağkan a sormak istiyorum, 11 kişilik yönetim kurulunuzda kaç kadın avukat var?

  Cevapla
 5. 8 ay önce

  Seçimi kaybetti ama kesin saraya, bekli de bakanlığa atanacaktır…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!