Türkiye değil ‘Kürdistan’ sevdalısı… ABD’li senatörlerin İdlib ilgisi

ABD'li senatörler Marco Rubio ve Lindsey Graham, NATO'yu İdlib için harekete geçmeye çağırdı. Ajanslar açıklamayı 'Senatörlerden Türkiye'ye destek' başlıklarıyla duyurdu. Ancak iki senatör de Washington'daki Türkiye düşmanı lobinin en etkin isimlerinden!

Türkiye değil ‘Kürdistan’ sevdalısı… ABD’li senatörlerin İdlib ilgisi

Florida Senatörü ve eski Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Marco Rubio, NATO’ya Suriye’de Türkiye’ye hava desteği sağlaması için çağrıda bulundu.

Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda “Suriye’deki durumun daha da tehlikeli hale geldiğini söyleyen” Rubio, NATO’nun Türkiye’ye hava desteğinin yanı sıra istihbarat sağlaması gerektiğini de ifade etti.

Rubio, NATO’ya Suriye’deki sığınmacılara yardım eden sivil toplum örgütlerine finansal destek sağlaması için de çağrıda bulundu. Moskova’ya da seslenen Rubio, “Rusya, Esad’ın Türkiye’nin gözlem noktalarını çevreleyen kuvvetlerini geri çekmesini sağlamalı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Suriye ordusunun saldırısı sonucu İdlib’de 34 şehit verdiği gün de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Suriye’nin kuzeybatısında uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için çağrıda bulunmuştu. Graham ardından bu çağrıyı yineledi.

‘KÜRDİSTAN’ SEVDALISI

Geçen aylarda Irak Parlamentosu ABD askeri varlığının ülkeden çıkartılması yönünde karar çıkartınca Marco Rubio, “Şu anda Kuzey Irak olarak bilinen Kürdistan’ın tamamen bağımsız olma zamanı gelmedi mi” diye bir tweet atmıştı. Rubio, 12 Aralık’ta ABD Senatosu’ndan geçen Ermeni soykırımı tasarısının da en kuvvetli destekçilerinden biriydi. Rubio’nun adı, Venezuela ve Bolivya’daki Amerikancı darbe girişimlerinde sıkça geçmişti.

Rubio geçen haftalarda sessiz sedasız Türkiye’ye gelen ABD heyetinin de içindeydi. Hükümet yetkililerinden kimseyle görüşmeyen heyet, İzmir’deki NATO karargahını ve TÜSİAD’ı ziyaret etmişti.

Lindsey Graham

YAPTIRIM PAKETİNİN MİMARI

ABD Senatosu, Suriye sınırındaki terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik başlatılan “Barış Pınarı Harekatı” dolayısıyla Türkiye’ye karşı bir yaptırım paketi hazırlamıştı. Paketin mimarları Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’di.

Graham bu süreçte Türkiye’yi hedef alan PKK/YPG’yi koruyan çok sayıda açıklamada bulunmuştu.

Senatör Graham, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlere etnik temizlik yapacağı” iddialarına ilişkin, “Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD’nin en güvenilir müttefiklerinden biri Kürtlere Türkiye’nin saldırısı, ABD ve İsrail için bir kabustur” mesajını paylaşmıştı.