Türkiye düşmanı yazar: Orhan Pamuk Türkiye’si daha iyisine layık

Türkiye düşmanlığıyla bilinen Bernard-Henri Levy, Erdoğan'ın Macron'u hedef alan sözlerini eleştirerek 'Orhan Pamuk Türkiye'si daha iyisine layık' dedi.

Türkiye düşmanı yazar: Orhan Pamuk Türkiye’si daha iyisine layık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözleri nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik söylediği “Asıl sen kendin beyin ölümünü bir kontrol ettir.” sözleri Fransa’da tepkilere neden oldu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı da Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’yı bakanlığa çağırarak rahatsızlığını dile getirdi.

Fransız yazar Bernard-Henri Levy, Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin yaptığı yorumda, “Erdoğan’ın bakış açısına göre Kürtleri savunmak, muhaliflerini serbest bırakmak, demokrasiye saygı göstermek, uluslararası anlaşmalara ve insan haklarına sadık kalmak, tam bir delilik. Pamuk’un (Orhan Pamuk) Türkiyesi daha iyisine layık.” dedi.

MODERN ÇAĞIN LAWRENC’İ

Cezayir asıllı Fransız yazar Henri-Lévy bölgede emperalizmin sözcülüğünü yapan birisi. Daha önce Suriye’de Esad yönetimine karşı başlayan isyanın en ateşli savunucularından olmuş, hem radikal dinci grupları hem de PKK/PYD terör örgütünü desteklemişti. Libya’da, Kaddafi’ye karşı silahlanma çağrısı yaptı. Mısır’da, toplumsal olayların yükselişe geçtiği en kritik dönemde Kahire’de yuvalandı. “Bağımsız Kürdistan benim en büyük hayalim” diyen Henri-Lévy, Kuzey Irak’taki sözde bağımsızlık referandumundan 4 ay önce ise Erbil’e kamp kurdu; Barzani’ye danışmanlık yaptı. Asıl amacını hiçbir zaman gizleyen bir isim olmayan Henri-Lévy, birçok açıklamasında, “Ne yaptıysam büyük İsrail için yaptım” dedi.

Levy, ÖSO’cularla

Veryansıntv.com