Türkiye düşmanlarının buluştuğu konferansa İYİ Parti katıldı mı?

Berlin'de gerçekleşen konferansta 'muhalefet' adı altında farklı gruplar bir araya gelmişti. İYİ Parti temsilcisinin konferansa katıldığı iddialarına yalanlama geldi.

Türkiye düşmanlarının buluştuğu konferansa İYİ Parti katıldı mı?

21-22 Eylül’de Almanya’nın başkenti Berlin’de “Demokratik Türkiye için Toplumsal Sözleşme Arayış” isimli konferans gerçekleşmişti.

Konferansa firari FETÖ’cüler, PKK sözcüleri, son kullanma tarihi geçen liboşların yanısıra CHP, HDP ve Saadet Partisi milletvekilleri de katıldı.

Eskinin artıkları Almanya’da ‘Yeni Türkiye’yi kurmak için buluştu

Deutsche Welle’de yer alan habere göre konferansa İYİ Parti Berlin Temsilcisi Mahican Balcı da katıldı.

Bu iddiaya İYİ Parti’den yalanlama geldi.

İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Kamil Erozan, “Berlin’de düzenlendiğini öğrendiğimiz ‘Demokratik Türkiye İçin Toplumsal Sözleşme’ konferansına İYİ Parti katılmamıştır.” ifadesini kullandı.

“Berlin’de düzenlendiğini öğrendiğimiz ‘Demokratik Türkiye İçin Toplumsal Sözleşme’ başlıklı konferansa İYİ Parti katılmamıştır’ ifadesini kullanan Erozan, şunları kaydetti:
“Toplantıya ‘arkadaş daveti’ ile katıldığını beyan eden Mahican Balcı adlı vatandaşımızın, medyada ‘İYİ Parti Berlin Temsilcisi’ olarak lanse edildiğini görmekteyiz. Kendisinin partimizle kurumsal bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bunun yanında toplantıya daveti ve toplantı sırasında yer gösteriminin ardından yapılan fotoğraf çekimini de söz konusu toplantı ile partimizi ilişkilendirme gayreti olarak değerlendiriyoruz.”

Erozan, “Türkiyelilik” vurgusu yapılan toplantının konusu ve sonuç bildirgesinin, İYİ Parti’nin ilkelerine aykırı olduğunu vurgulayarak, “İYİ Parti ‘Türkiyelilik’ kavramını reddeder. Partimizin bu noktadaki tavrı açık ve nettir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve aziz Türk milletidir. Aziz milletimizin bilgisine saygıyla sunarız.” değerlendirmesinde bulundu.