Türkiye F-35 yerine o ülkeden savaş uçağı alacak iddiası

S-400 bahanesiyle Türkiye'yi F-35 projesinden çıkaran ABD'yi kızdıracak bir iddia daha ortaya atıldı. Çin medyasında yer alan iddialar göre F-35'e benzerliğiyle bilinen Çin'in sır gibi saklanan 5. nesil savaş uçağı olan FC-31'lere Türkiye talip olabilir.

Türkiye F-35 yerine o ülkeden savaş uçağı alacak iddiası

VERYANSIN TV

Çin Halk Cumhuriyeti devlet yayın kuruluşu China Central Television’nun (CCTV) askeri ilişkiler programı olan Weihutang, Pazartesi günü Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin bir haber yayınladı.

Haberde Türkiye'nin savaş uçağı eksikliğini gidermek için Çin'in ürettiği 5. nesil savaş uçağı FC-31'i (Shenyang J-31) satın almayı düşündüğü iddia edildi.

Pekin'de bulunan Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma Birliği bünyesinde kıdemli danışman olarak görev yapan Xu Guangyu Global Times'a verdiği demeçte, Çin'in savaş uçağını ihraç etmek için indirim yapabileceğini söyledi.

FC-31 (J-31) SAVAŞ UÇAĞI

FC-31, gelecekteki savaş alanı ortamlarının taleplerini karşılayan tek kişilik, çift motorlu, çok rollü bir savaş jetidir. 2018 yılında Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu (AVIC) tarafından yayınlanan bilgi göre 17.3 metre uzunluğunda ve 11.5 metre kanat açıklığına sahip.

Shenyang FC-31 gelişmiş durum bilinci, gelişmiş radar izleme ve hedefleme yetenekleri ve entegre elektronik savaş sistemleri sağlayan üstün aviyonik ve sensörlerin yanı sıra olağanüstü manevra kabiliyeti, gizli özellikler ve dahili bir silah yuvası sunuyor.

FC-31, Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu’na bağlı bir şirket olan Shenyang Aircraft Corporation nezdinde Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF) tarafından üretilmektedir.