13 yıl sonra ilk: Türkiye ve Ermenistan heyetleri bir araya geldi

Türkiye ile Ermenistan arasında 13 yıl sonra ilk diyalog sağlandı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada görüşmenin olumlu ve yapıcı geçtiği belirtilerek, 'Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır. ' denildi.

13 yıl sonra ilk: Türkiye ve Ermenistan heyetleri bir araya geldi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecine ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada tarafların, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kaldığı ifade edildi.

Görüşmelerin olumlu ve yapıcı bir atmasferde geçtiği belirtilen açıklamanın tamamı şöyle: 

"Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da biraraya gelmiştir. 

Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır. 

Özel Temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihi diplomatik kanallardan bilahare belirlenecektir. "