Türkiye ile Suriye ordusu çatıştı mı? Lavrov soruya yanıt verdi

Günlerdir TSK ile Suriye ordusu arasında Resulayn'da ciddi çatışmalar yaşandığı haberleri yayılıyor. Haberleri değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ellerinde çıkan haberlerle ilgili doğrulama bulunmadığını söyledi.

Türkiye ile Suriye ordusu çatıştı mı? Lavrov soruya yanıt verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Thomas Greminger ile Moskova’daki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA tarafından ileri sürülen, Türk Silahlı Kuvvetleri’yle Suriye ordusu arasında Resulayn kırsalında çatışma çıktığı iddiaları sorulan Lavrov, “22 Ekim tarihli Rus-Türk mutabakatının uygulandığı herhangi bir bölgede Suriye ve Türkiye orduları arasında doğrudan ciddi çatışmalar yaşandığının doğrulandığını duymadım” yanıtını verdi.

Lavrov, bu tür büyük mutabakatların hayata geçirilmesi sırasında sahada küçük pürüzlerin yaşanmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

YPG 30 KM ÇEKİLDİ

Lavrov ayrıca, Kürt güçlerin Suriye-Türkiye sınırından 30 kilometre geriye çekildiğini söyledi.

Rus-Türk mutabakatı uyarınca YPG’NİN sınırdan 30 kilometre geriye çekilmeleri için verilen 150 saatlik sürenin önceki gün dolduğunu anımsatan Lavrov, “Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, bu koşulun yerine getirildiğini açıkladı. Dolayısıyla çekilmenin gerçekleştiğini düşünüyoruz. Türk meslektaşlarımız da aksi yönde bir açıklama yapmadı” ifadelerini kullandı.

‘Mutabakatla ilgili sorunlar sahada etkili biçimde çözülüyor’

Lavrov, mutabakatın uygulanmasıyla ilgili sorunlara sahada etkili biçimde çözüm bulunduğunu da belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorunlar sahada etkili biçimde çözülüyor. Ordumuz, Suriye-Türkiye sınırında 30 kilometre derinlikte kontrol faaliyetleri yürüttüğümüz Suriye ordusuyla ve Rus askeri polisinin 10 kilometre derinlikte birlikte devriye yapacağı Türk askerleriyle iletişim halinde.” (Sputnik)

Suriye ordusu o bölgeden çekildi: YPG’nin kaderini TSK’ya bırakıyorlar