Türkiye ile Türkmenistan arasında 8 anlaşma

Türkiye ile Türkmenistan arasında 8 anlaşma imzalandı. Anlaşmaların ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile Türkmenistan arasında 8 anlaşma

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov huzurunda iki ülke arasında 8 anlaşma ile ortak bildiri imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berdimuhamedov'un, Oğuzhan Köşkü'ndeki baş başa görüşmesinin ardından çeşitli anlaşmalar imza altına alındı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Türkmenistan Devlet Başkanı'nın ortak bildirisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından imzalandı.

"Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinemacılık Devlet Komitesi Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı"nı, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinemacılık Devlet Komitesi Başkanı Arslan Aşirov imzaladı.

"Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı", TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Başkanı Merdan Gazakbayev tarafından imza altına aldı.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanında İşbirliği Anlaşması"na Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayi Bakanı Nurmuhammed Amannepesov imza attı.

"Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği Arasında Atçılık Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı"nı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği Genel Müdürü Ahmed Berdiyev imzaladı.

İki ülke hükümetleri arasındaki, "Ortak Türkmen-Türk Genel Eğitim Okuluna İlişkin Mutabakat Zaptı ve Yönetmelik", Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdu Toyliyev tarafından imzalandı.

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Türkmenistan Merkez Bankası Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı" ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkmenistan Merkez Bankası Başkanı Gadırgeldi Müşşikov tarafından imza altına aldı.

İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında "Protokol Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı" Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov tarafından imzalandı.

"Anadolu Ajansı (AA) ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Arasında İş Birliği Anlaşması" Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz ile Türkmenistan Devlet Haber Ajansı Başkanı Merdan Gazakbayev tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşme ile anlaşmaların imza töreni ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ata yurdu Türkmenistan'a gelmekten büyük bir bahtiyarlık duyduğunu belirten Erdoğan, Berdimuhamedov'a, "Kadirli Doğanım" diye hitap ederek, nazik daveti ve gösterdiği misafirperverlik için teşekkür etti.

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Türkmenistan'ın bağımsızlığının 30. yıl dönümünü tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve Aşkabat'ta ilk büyükelçilik açan ülke olduğunu anımsattı.

Kardeşlik ilişkileri çerçevesinde Türkmenistan'ı ve başarıyla sürdürdüğü tarafsızlığı desteklemeye devam edeceklerini bildiren Erdoğan, "Kadirli Doğanımı, 'gözlemci üye devlet başkanı' sıfatıyla ilk kez katıldığı, Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle kısa süre önce İstanbul'da misafir ettik. Türkmenistan'ın da aramıza katılmasıyla aile fotoğrafımız tamamlandı. Türkmenistan'a bu vesileyle tekrar, 'Kardeşler Meclisi'ne hoş geldiniz diyorum." ifadelerini kullandı.

'KEMİK KARDEŞLİĞİ'

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde, "kemik kardeşliği"ne dayanan ilişkileri tüm boyutlarıyla ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ticaret hacmimizi, ilk planda 5 milyar dolara çıkartmak üzere gerekli adımları atmak konusunda kararlıyız. Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanındaki iş birliğimizi geliştirmek amacıyla yapabileceklerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tarihi ve kültürel ortaklığa dayalı stratejik iş birliğimiz çerçevesinde eğitim, kültür, gençlik ve spor gibi beşeri alanlardaki ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırma konusunda da hemfikiriz.

Bugün imzaladığımız ortak bildiri, 9 maddeden aynı zamanda oluşuyor, ve bu anlaşmayla birlikte kardeş Türkmenistan ile ilişkilerimizin ahdi zeminini daha da güçlendirdik. İnşallah yarın da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle Kadirli Doğanım ile tekrar bir araya geleceğiz. Diğer dost ve kardeş ülke liderleriyle Teşkilat çerçevesindeki iş birliğimizi nasıl daha da ilerletebiliriz, bunları da tek tek kendileriyle görüşme fırsatını bulacağız. Değerli Devlet Başkanı, Kadirli Doğanım Berdimuhamedov'a ve tüm Türkmen makamlarına misafirperverlikleri için şükranlarımı sunuyor, görüşmelerimizin ve imzaladığımız belgelerin hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum."

DEVLET NİŞANI TAKDİMİ

Basın toplantısının ardından Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından Devlet Nişanı tevcih edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet İşbirliği Nişanı'nın tarafına tevcihinden dolayı onur duyduğunu belirtti.

"Bu nişanla şahsıma gösterilen teveccüh için yürekten teşekkür ederim." diyen Erdoğan, "Bu ali nişana layık görülmem, ata yurdumuz Türkmenistan'a gerçekleştirdiğim resmi ziyareti taçlandırmıştır. Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür. Ülkelerimiz arasındaki dostluk ve karşılıklı muhabbetin yeni bir sembolü olarak gördüğüm bu nişanla kemik kardeşliğimiz bir kez daha perçinlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Nişanla kendine yüklenen vazifeyi büyük heyecan ve gururla yerine getireceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu duygu ve düşüncelerle büyük bir şerefle taşıyacağım Devlet İşbirliği Nişanı'nı almaktan duyduğum mutluluğu ifade ediyorum. Başta zatı devletleri, Kadirli Doğanım olmak üzere tüm Türkmen Doğanlarıma teşekkür ediyorum." dedi.

'DIŞ POLİTİKADA ÖNCELİK...'

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkiye ile Türkmenistan'ın, bölgesel, uluslararası ve enerji konularında iş birliğini daha da güçlendireceklerini belirterek "Türkiye ile stratejik uzun vadeli ilişkiler geliştirmek, Türkmenistan dış politikasının öncelikli amaçlarından biridir. Tarihi manevi değerlerimiz de kardeş Türkmen ve Türk halklarının daha da yakınlaşmasına yardım edecektir." dedi.

Berdimuhamedov ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Oğuzhan Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşme ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyetine, karşılıklı güvenle gerçekleştirilen etkin görüşmeler için teşekkür eden Berdimuhamedov, "İkili ilişkilerin durumunu ve imkanları değerlendirdik. Gelecekte de iş yapılacak alanları belirledik. Genel olarak bölge ve uluslararası konularda etkin görüş alışverişinde bulunduk. İş birliğinin uzun vadeli olduğunu teyit ettik." diye konuştu.

Berdimuhamedov, ikili ilişkileri daha da yüksek düzeye çıkarmak amacıyla gerekli tüm çabayı göstereceklerini vurgulayarak "Türkiye ve Türkmenistan'ın, uluslararası konularda ve birçok başka konuda benzer yaklaşımlarda olduğunu belirtmek istiyorum. Birleşmiş Milletler Teşkilatının ve diğer uluslararası teşkilatlar kapmasında faaliyetlerimizi koordine etmeye yönelik çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ilişkilerin, bölgesel kuruluşlar kapsamında da önemli olduğunun altını çizen Berdimuhamedov, şöyle devam etti:

"Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci olarak katılan Türkmenistan'ın üyeliğinin, tarihi öneme sahip olduğu vurgulanmıştır. Ülkelerimiz, modern dönemin genel tehditlerine ve uluslararası terörle, uyuşturucunun yasa dışı dolaşımıyla etkin mücadele etmek amacıyla iş birliğini gelecekte de sürdüreceklerdir.",

'DOĞU-BATI KORİDORU'

Berdimuhamedov, Afganistan'daki durumun istikrara kavuşması için de Türkiye ve Türkmenistan'ın birlikte çalışacağına işaret ederek "İki ülke, Afganistan'da ekonomik ve sosyal sistemin geliştirilmesi, insani yardımların sağlanması için çalışmaya devam edecektir. Ülkelerimizin topraklarından geçen doğu-batı koridorlarının oluşturulması için yakın iş birliği yapılması konusunda mutabakat sağladık." dedi.

'ULAŞTIRMA KORİDORU'

Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'yi kapsayan koridorun söz konusu olduğunu kaydeden Berdimuhamedov, Hazar Denizi'nin liman ikmal sisteminin, Hazar ve Karadeniz bölgeleri arasında etkin ulaştırma koridorlarının oluşturulması için Türkmenbaşı Limanı'nın etkin kullanılmasının istişare edildiğini söyledi.

Enerji kaynaklarının Avrupa pazarına uluşturulması konusunda da mutabakat sağlandığını anlatan Berdimuhamedov, şöyle devam etti:

"Türkmenistan'ın enerji kaynaklarının çeşitli güzergahlardan pazarlara güvenli şekilde ulaştırılması bizim için önemlidir. Türkmenistan ile Türkiye'nin sürekli karşılıklı çıkarlara dayalı münasebetlerini değerlendirdik. İş birliğini geliştirmeye ve çeşitlendirilmeye hazır olduğumuzu teyit ettik."

Kültür ve eğitim alanlarında iş birliğinin de istişare edildiğini aktaran Berdimuhamedov, "Kültür çalışanlarının arasında yakın ilişkileri teşvik etmeye, kültür günlerini her yıl yapmaya hazır olduğumuzu teyit ettik. Eğitim alanında ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlandı. Türkiye Cumhuriyeti'nin, kardeş ülkenin güvenilir dost, açık gönüllü ortak olduğu bir kez daha teyit edilmiştir." ifadelerini kullandı.

'TÜRKMENİSTAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞECEK'

Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın tarafsızlık dış politikasını, uluslararası girişimlerini sürekli desteklemesi nedeniyle Türkiye'ye teşekkür ederek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türkmenistan'a ilgisi nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Ziyaretin etkinliğinden memnuniyet duyduk. İmzalanan belgelere yüksek değer veriyoruz. İki ülke, yakın ve gelecekte çok sayıda alanda iş birliği yapmaya çaba sarf ettiğini bir kez daha göstermiştir." diye konuştu.

Türkmenistan'ın bağımsızlığının 30'uncu yıl dönümünün kutlandığını anımsatan Berdimuhamedov, "Geçen zamanda, ekonomimizin sürekli gelişmekte olduğuna, halkın yaşam seviyesinin, tarafsız devletimizin uluslararası seviyesinin yükseldiğine şahit olduk. Bunlar seçtiğimiz tarafsızlık politikasıyla sıkı bağlantılıdır." dedi.

Berdimuhamedov, karşılıklı saygı çerçevesinde Türkiye ve Türkmenistan ilişkilerinin geliştiğine dikkati çekerek "Türkiye ile stratejik uzun vadeli ilişkiler geliştirmek, Türkmenistan dış politikasının öncelikli amaçlarından birisidir. Tarihi manevi değerlerimiz de kardeş Türkmen ve Türk halklarının daha da yakınlaşmasına yardım edecektir. Zaman sınamasından geçmiş Türkmenistan-Türkiye ilişkilerinin daha da gelişeceğini söylemek istiyorum." ifadelerini kullandı.