Türkiye-Irak hattında gerilim… Bağdat’ta Türk bayrağı indirildi!

Bugün öğle saatlerinde Irak'ın kuzeyinde Zaho bölgesine gerçekleştirilen saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti 23 kişi yaralandı. Irak'ın Türkiye'yi suçlaması sonrası Bağdat'ta tepki çeken görüntüler oluştu, Türk bayrağı indirildi.

featured

Terör örgütü PKK/KCK dün Irak’ın kuzeyindeki Parakh köyü yakınlarında bir saldırı düzenledi. Duhok’ta meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişi yaşamını yitirirken 23 kişi de yaralandı.

Ankara, saldırıyı terör örgütlerinin yaptığını duyururken, Irak Türkiye’yi hedef aldı, Bağdat yönetimi saldırıdan Türkiye’nin sorumlu olduğunu öne sürdü. Başbakanı Mustafa el-Kazımi saldırı ile ilgili soruşturma başlattı.

Bağdat yönetiminin Türkiye’yi kanıt göstermeden suçlaması üzerine Iraklılar Türk bayrağı yakarak tepki çeken görüntülere sebep oldu.

Fotoğraf: Reuters

Ayrıca Irak’ın başkenti Bağdat’ta Türk Kültür Merkezi’ndeki Türk bayrağı indirildi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

DIŞİŞLERİ’NDEN IRAK’A YANIT

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Dohuk vilayetinin Zaho ilçesinde, bugün bir dere kenarına gerçekleştirilen saldırıya ilişkin, “Terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilenerek, ölenlerin yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve hükümetine taziye bildirildi. Yaralılara da acil şifalar dilendiği aktarıldı.

Türkiye’nin sivilleri hedef alan her türlü saldırının karşısında olduğunun altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye terörle mücadelesini uluslararası hukuka uygun şekilde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Masum insanları hedef alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu değerlendirilen bu gibi saldırılarla ülkemizin terörle mücadeledeki haklı ve kararlı tutumunun hedef alındığı kıymetlendirilmektedir.

Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır.

Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz.”

Iraklı yetkililer, Türkiye’nin Irak büyükelçisine nota verirken Birleşmiş Milletler’e de acil şikayette bulunacaklarını öne sürdü. Irak ayrıca Ankara’daki maslahatgüzarını Bağdat’a çağırdı.

ABD’DEN AÇIKLAMA

Ankara-Bağdat hattında gerilime sebep olan bu saldırı ile ilgili ABD’den de bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, saldırıyı yakından takip ettiklerini söylerken, “Dohuk’ta yaşamını yitirenlere başsağlığı ve yaralılara da şifa diliyorum. Sivillerin öldürülmesi kabul edilemez ve bütün ülkeler uluslararası yasalara uymalı ve buna sivillerin korunması da var. Irak’ın ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin toprak bütünlüğü ve güvenliği ve istikrarı için güçlü desteğimizi sürdürüyoruz” dedi.

Türkiye-Irak hattında gerilim… Bağdat’ta Türk bayrağı indirildi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!