Türkiye-Libya mutabakatı Rumları telaşlandırdı

Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştirecek olan, Türkiye ile Libya arasında imzalanan 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'na KKTC memmuniyetle karşılarken, Rumlardan tepki geldi.

Türkiye-Libya mutabakatı Rumları telaşlandırdı

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” geçen günlerde imzalanmıştı.

Doğu Akdeniz’de tarihi mutabakat! Dengeler değişecek…

Türkiye‘nin hem saha da hem de masada güçlü olma politikasına göre hareket edildiğine işaret eden Taçoy, “Kıbrıs Rum yönetimi, İsrail, Yunanistan ve Mısır’ın bölgede kurmaya çalıştığı enerji birlikteliği bu adım ile pertaraf olma yoluna girmiştir. Türkiye ile Libya arasındaki belirlenen sınırların, gelecekte çok önemli süreçlerin yaşanmasına neden olacağını görüyoruz” dedi.

‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nın, enerji jeopolitiğine yeni bir yön vereceğini kaydeden Taçoy, ”Doğu Akdeniz’de, Türkiye son sözü söylemeden adım atanlar, hüsrana uğrar. KKTC olarak, atılan adımı selamlıyoruz” dedi.

RUMLARDAN TEPKİ: KINIYORUZ

Kıbrıs Rum yönetimi de, Türkiye ile Libya arasında imzalanan muhtırayı kınadı. Rum Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; imzalanan mutabakat muhtırasının uluslararası hukuku yok saydığı iddia edildi. Açıklamada, “Bu nedenle, mutabakat zaptı, Kıbrıs(Rum) Cumhuriyeti’nin veya diğer kıyı devletlerinin meşru haklarını etkileyen herhangi bir yasal etki yaratmaz ve üretmez” denildi.

Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, mutabakat muhtırasının imzalanmasının Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet edileceği mesajı verildi.

Mavi Vatan’ı savunmak… Amiral’in Libya rotası