Türkiye Maarif Vakfı’na 1.8 milyar lira aktarılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararda, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden, Türkiye Maarif Vakfı'na bu yıl için 1 milyar 871 milyon liraya kadar kaynak aktarılabilecek.

featured

Yurt dışındaki vakıflara para aktarılması siyasette tartışma konusu olurken Türkiye Maarif Vakfı için bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında para aktarılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararda “Türkiye Maarif Vakfı’na, Vakfın amaçlarını gerçekleştirmek için yapacağı hizmetlere ilişkin giderlerin karşılanmasına yönelik olarak 2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk Lirasına kadar kaynak aktarılabilir” denildi.

Kararın amacı için ise şu ifadeler kullanıldı:

“Bu kararın amacı; yurt dışında insanlığın ortak birim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek için 17 Haziran 2016 tarihli 6721 Sayılı Kanunla kurulan Türkiye Maarif Vakfına, kaynak aktarılmasıdır.”

Türkiye Maarif Vakfı’na 1.8 milyar lira aktarılacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 9 ay önce

  Buyur buradan yak. Bunlar duzgun vakiflar ise, neden okuttuklari kisilerin isimlerini, okullarini ve aldiklari yardim miktarlarini aciklamazlar. Kimse kisisel veri falan demesin, burs almak normal durumlarda ovunulecek bir konudur. Herkes ozgecmisine yazar burslu okudugunda. Herhalde son kalan kirintilarin transferine tanik oluyoruz.

 2. bu paranın çoğunluğu cukka gibi duruyor ama farzedelim ki gerçek
  meb vakfa niye para versin.. böyle saçma birşey olabilir mi.. sana ne yabancı ülkedeki öğrenciden.. her yurt dışında okuyan atomu parçalamıyor.. görüyoruz gidip gelenleri.. o paraya git en iyi bilim adamlarını getir.. en iyi eğitimi ülkende 100lere değil 10binlere hitap ettir..
  ayrıca verecekleri yurtdışı burslarının sanıyorum kimlerin çocuğu olduğu bellidir..
  zaten oluk oluk götürüyolar kimsenin gıkı çıkmıyor bir de bu şekilde insanların aklıyla dalga geçilmesi yok mu

 3. 9 ay önce

  Devlet Butcesinden oraya buraya kaynak aktarmak Millet Egemenligini ezmektir.

 4. 9 ay önce

  Türkiye Maarif Vakfı Kanunu

  Kanun Numarası : 6721

  Kabul Tarihi : 17/6/2016

  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 28/6/2016 Sayı : 29756

  Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 57

  Kuruluş tarihine bakarsanız anlarsınız neden ve niçin kurulduğunu

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!