Türkiye NATO’daki blokajı kaldırdı

Türkiye'nin, NATO'nun Doğu Avrupa savunma planına yönelik aldığı blokaj kararını kaldırdığı bildirildi. Türkiye, ittifakın PYD/YPG'yi 'terör örgütü' olarak kabul etmesi durumunda plana onay vereceği şartını koşmuştu.

Türkiye NATO’daki blokajı kaldırdı

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, “Sorunun pratikte çözüldüğünü artık söyleyebiliriz. Planlara onay çıktı. Karar verildi ve bu başarılı bir karar” diye konuştu.

Linkevicius ittifak içindeki anlaşmazlığın nasıl çözüldüğüne dair ayrıntı vermezken Alman Haber Ajansı’nın (dpa) bilgi için başvurduğu NATO merkezinden de “NATO’nun tüm müttefikleri koruyacak geçerli planları mevcuttur. Bu planların düzenli olarak üzerinden geçilmekte ve güncellemeler yapılmaktadır” açıklaması yapıldı.

NATO’NUN DOĞU AVRUPA PLANLARI

Deutsche Welle’nin aktardığına göre, NATO’nun Doğu Avrupa’yı savunma planları, İttifak’ın Rusya’ya karşı caydırıcılık politikasının temellerinden birini oluşturuyor. 2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasını ilhakı sonrasında 2015 yılında planın güncellenmesi kararlaştırılmıştı.

Rusya’ya karşı savunma planları, NATO açısından Polonya ve Baltık ülkeleri açısından önem taşıyor. Planlar, “Rus tehdidi” gündeme geldiğinde söz konusu ülkelerin ne şekilde korunacağı, NATO’ya bağlı hızlı müdahale birliklerinin alarma geçirilmesi ve konuşlandırılması gibi konularda ayrıntılar içeriyor.

Doğu Avrupa savunma planında, geçen Aralık ayında Londra’da yapılan NATO zirvesinde siyasi uzlaşmaya varılmıştı. Ancak planın uygulamaya geçirilebilmesi için tüm üye ülkelerin oybirliğiyle karar alması gerekiyor.

Türkiye’nin onay karşılığında NATO üyelerinin Suriye’deki PYD ve YPG’yi terör örgütü olarak tanımasını talep etmişti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linkevicius, “Olup bitenler Baltık ülkelerini ya da Litvanya’yı hedef almıyordu. Bu zaten hep vurgulandı. Bu nedenle olanları dramatize etmemek gerek. Sonuç olumlu ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.