Türkiye semaları Perseid meteor yağmuru ile aydınlandı

Gökyüzü tutkunları, yılın en etkileyici doğa olaylarından biri olarak gösterilen "Perseid meteor yağmuru"nu izledi.

featured

Gökyüzü tutkunları, “Perseid meteor yağmuru”nu yurdun dört bir yanından gözlemledi. Ankara Üniversitesi’nin Kreiken Rasathanesi’nde düzenlediği etkinliğe gökyüzü meraklıları yoğun ilgi gösterdi.

Rasathanenin bulunduğu alanda toplanan yaklaşık 1000 katılımcı, havanın kararmasıyla teleskoplar önünde uzun sıra oluşturdu.

Akademisyenler ve astronomi öğrencileri eşliğinde kubbe binasındaki ve bahçedeki teleskoplarla Satürn gözlemi yapan astronomi meraklıları, daha sonra çıplak gözle görülebilen “Perseid meteor yağmuru”nu izledi.

Rasathane kampüsü içindeki müzeyi de ziyaret eden katılımcılar, bilimsel gözlemler sırasında kullanılmış gözlem araçlarını inceleme fırsatı buldu.

Meteor yağmuru, İzmir’in Karaburun ilçesi sınırları içinde yer alan Sarpıncık Deniz Feneri’nden gözlemlendi. Ege Denizi’ndeki gemilere yol gösteren ve 1938 yılında kurulan Sarpıncık Deniz Feneri, meteorlarla ve yıldızlarla güzel görüntüler oluşturdu.

“Perseid meteor yağmuru” Bolu’da da görüntülendi. Dünyanın dönüşüne bağlı olarak Samanyolu’nun hareketi kameraya yansıdı.

Tarihi Frig Vadisi’nin uzantılarının yer aldığı Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde “Perseid meteor yağmuru” gözlemlendi.

 İşte yurdun dört bir yanından görüntüler…

Ankara

(İzmir)

Tarihi Frig Vadisi

Aydın

 

Türkiye semaları Perseid meteor yağmuru ile aydınlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!