Türkiye, terör örgütü PKK’nın şehit ettiği Aybüke öğretmeni unutmuyor

featured

Terör örgütü PKK’nın öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ı şehit ettiği saldırının üzerinden 3 yıl geçti. Türkiye Aybüke öğretmeni unutmadı.

Türkiye’deki ilk silahlı eylemini 15 Ağustos 1984’te gerçekleştiren ABD destekli bölücü terör örgütü PKK, 35 yıldır yurt içinde ve yurt dışında kan döküyor. Bombalı ve silahlı saldırılarla güvenlik güçlerinin yanı sıra sivilleri de hedef alan bölücü terör örgütü PKK’nın, Türkiye’de 35 yıldır gerçekleştirdiği saldırılarda, başta güvenlik güçleri olmak üzere aralarında bebek, çocuk ve kadınların da bulunduğu 15 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi, binlerce kişi yaralandı.

KARNELERİ DAĞITTIĞI GÜN

Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de teröristlerce düzenlenen silahlı saldırıda karne dağıtım töreninin ardından evine giden müzik öğretmeni 22 yaşındaki Şenay Aybüke Yalçın ağır yaralandı. Henüz 22 yaşındaydı ve öğrencileriyle yaz tatilinden sonra yeniden buluşacaktı. Ancak genç öğretmen, kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesinde şehit oldu.

Teröristler, 16 Haziran 2017 günü de sınıf öğretmeni olarak görev yaptığı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çiftçibaşı köyünden memleketi Gümüşhane’ye giden Necmettin Yılmaz’ı otomobilini kurşunladıktan sonra kaçırdı. Tunceli’de 12 Temmuz 2017’de Pülümür Çayı’nın kenarında bulunan erkek cesedinin DNA incelemesi sonucu Yılmaz’a ait olduğu belirlendi.

22 yaşında şehit olan Aybüke Yalçın’ın ölümünün üzerinden üç yıl geçti.
İlk görev yeri olan ilçede henüz 7 aylık öğretmen iken katledilen, adı okullarda, sınıflarda, cadde ve kütüphanelerde yaşatılan, seslendirdiği “Mağusa Türküsü” ile gönüllere taht kuran Aybüke Öğretmen unutulmadı.

İSMİ YENİ DOĞAN BEBKLERE VERİLİYOR

Aybüke Yalçın’ın ailesi, kızlarının isminin yeni doğan bebeklere verilmesinden mutlu oluyor.
Yalçın’ın Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yaşayan annesi Zehra ve babası Sadık Yalçın, kızlarını kalplerinde yaşatıyor.

AYBÜKESİZ BİR YIL DAHA…

Baba Sadık Yalçın, AA’ya yaptığı açıklamada, Aybüke’siz bir yılı daha geride bıraktıklarını, her anne ve baba için evlatlarının yokluğunun çok acı olduğunu söyledi.

Ülkede yaklaşık 40 yıldır terör saldırılarından birçok ailenin etkilendiğini belirten Yalçın, “Çok canlara kıyıldı. Bunlardan biri de Aybüke öğretmendi. Aybüke öğretmen; ülkesini, milletini seven, saygılı, aynı zamanda idealist bir öğretmendi” diye konuştu.

Kızının adının ülke genelinde çeşitli yerlere verilmesinden ve bazı ailelerin yeni doğan kızlarına Aybüke ismini koymasından gurur duyduklarını dile getiren Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aybüke isminin verilmesi bizi mutlu ediyor. Aybüke ismi bizim geleneğimizde, kültürümüzde olan bir isim. 1993 yılında Azerbaycan’da olan bir Ermeni saldırısında şehit edilen bir Azeri ailenin küçük kızının Aybüke ismi bizi etkilemişti. O zaman ‘Bir kızımız olursa adını Aybüke koyarız.’ demiştik. Bu nedenle koyduk. Bizim çocuğumuzun adının simgesel olarak ortaya bu şekilde çıkması belki Allah’ın hikmetidir, bir şey söyleyemiyorum. Cumhurbaşkanımız kendi torununa ismini verdi. Ülkemizin birçok yerinde aileler çocuklarının adını Aybüke koydu. Aybüke isminin bu şekilde sahiplenilmesinden insan gurur duyuyor.”

GÜZEL SESİYLE ANILIYOR

Aybüke öğretmen şehit edilişinin üçüncü yılında sosyal medya kullanıcıları tarafından unutmadı. Twitter’da #AybükeYalçın başlığı kısa sürede Türkiye gündeminde birinci sıraya yerleşti.

Aybüke Yalçın, güzel sesiyle söylediği ‘Mağusa Limanı’ türküsüyle anılıyor.

AYBÜKE ÖĞRETMENİN ŞEHİT DÜŞTÜĞÜ TERÖR SALDIRISI

Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de dönemin Belediye Başkanı Veysi Işık’ın aracına yönelik PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda, karne dağıtım töreninin ardından evine giden müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ağır yaralanmış, genç öğretmen kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesi’nde şehit olmuştu.
Bölgeden uzaklaşan ve Bekirhan Jandarma Karakolu önünde uygulama yapan güvenlik güçlerince durdurulmaya çalışılan araçtaki terörist, “dur” ihtarına uymayıp aracı infilak ettirmiş, 2 asker şehit olmuş, bir vatandaş yaralanmıştı.
Batman’ın Sason ilçesinde 22 Mart 2018’de İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen 3 teröristten İran uyruklu “Agit” kod adlı teröristin, yapılan incelemede Aybüke öğretmenin şehit düştüğü saldırıda kullanılan bomba düzeneğini hazırladığı belirlenmişti.
Batman 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu yargılanan 5 sanık “terör örgütüne silah sağlamak” suçundan 18’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

 

 

 

Türkiye, terör örgütü PKK’nın şehit ettiği Aybüke öğretmeni unutmuyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Cumhuriyet kadınlarına ihtiyacımız olan şu günlerde Özlem ve Minnetle anıyoruz Şenay Aybüke öğretmenimizi.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Pkk a silahlı halk hareketidir diyen selahattin demirtaş niye içerde diyorlar. Hala.allahtan korkun

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!