Türkiye Uzay Ajansı ekibi hazır!

NASA’nın Mars projesinde görev alan Dr. Ahmed Akgiray da var

Türkiye Uzay Ajansı ekibi hazır!

Türkiye Uzay Ajansı yönetim kurulu başkanı ve kadrosu için atamalar yapıldı.

Aralık 2018’de resmi olarak kurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışma ekibi  belli oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye Uzay Ajansı’nın A takımı belirlendi.

Ajansın  7 üyeden oluşacak yönetim kurulu  Cumhurbaşkanı tarafından atandı. 7 Ağustos 2019 Çarşamba Resmî Gazete Sayı: 30855’de yayınlanan atama kararından öğrendiğimize göre Ajansın Yönetim Kurulu Başkanı eski Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım oldu.

Yönetim kurulunda, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Mühendisliği Bölümünün kurucularından Prof. Dr. Yurdanur Tulunay, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, NASA’nın Mars projesinde görev alan Dr. Ahmed Akgiray, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Murat İkinci ile TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan ilk açıklama şöyle:

“Milli teknoloji, güçlü sanayi’ vizyonumuzu uzay ve havacılık alanında hayata geçirecek yıldız kadromuzla Türkiye’yi uzay ligine taşıyacağız. Yaklaşık 20 yıldır Türkiye’nin gündeminde olan Türkiye Uzay Ajansının ilk yöneticileri olan arkadaşlarımızın sorumluluk bilinciyle hareket edeceğinden şüphe duymuyoruz.”

YÖNETİM KURULUNUN GÖREV SÜRELERİ 3 YIL

Ajansın kuruluş mevzuatına göre, başkan dışındaki yönetim kurulu üyelerinin görev süresi 3 yıl olacak. Görev süreleri biten üyeler yeniden seçilebilecek. Her ay en az bir defa toplanacak yönetim kurulunun çalışma usul ve esasları, Ajans tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Ajansın kuruluş, görev ve yetkilerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde bulunan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü kapatılmıştı. Söz konusu Genel Müdürlüğün başındaki isim Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye Uzay Ajansının Başkanı olarak görevlendirildi.

TÜRKİYE UZAY AJANSI BAŞKANI SERDAR HÜSEYİN YILDIRIM KİMDİR?

Daha önce yayımlanan kararnameyle kapatılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün de başında bulunan Serdar Hüseyin Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümünden Berlin Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri bölümüne yatay geçiş yaptı. Yıldırım, aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı. Çeşitli hava yollarında yönetici olarak çalıştı, proje danışmanlığı yaptı. Kadir Has Üniversitesi’nde hava yolu işletmeciliği dersleri verdi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde yönetim kurulu başkanlığı ile genel müdürlük yaptı.

veryansintv.com