‘Türkiye’de binlerce vaka var’ sözlerinin perde arkası

Uzman Doktor Güle Çınar, Umre’den gelenlerin bazı illerde sıkıntı yarattığını, vaka sayısının da binlerce olduğunu söyledi. Doktorun neden böyle açıklama yaptığının detaylarına Veryansın TV ulaştı.

‘Türkiye’de binlerce vaka var’ sözlerinin perde arkası

VERYANSIN TV / ÖZEL HABER

Sosyal medyada ortaya çıkan ve gizlice çekilmiş olduğu tespit edilen videonun ayrıntılarına Veryansın Tv ulaştı. Sosyal medyada büyük tartışma yaratan videoda doktorların bulunduğu bir salonda bir kadın doktor bilgilendirme yapıyor. Bu sırada da biri bu toplantıyı gizlice kayda alıyor ve sosyal medyada paylaşıyor. Tartışma da bundan sonra başlıyor.
Videoda doktor ve doktor adaylarına hastanede alınacak önlemlerle ilgili bilgi veren Uzman Doktor Güle Çınar, Umre’den gelenlerin bazı illerde sıkıntı yarattığını, vaka sayısının da binlerce olduğunu söylüyor. İşte bu sözler birçok site ve sosyal medyada gündeme oturuyor.

PROVOKASYON İDDİASI

Birçok kişi bu videonun provokasyon ve komplo olduğunu, bazıları da bu açıklamaların kendilerini korktuğunu söyleyince, konuşma yapan Dr. Çınar, yazılı bir açıklama yapmak zorunda kalıyor. Herkesten özür dileyen Çınar, konuşmasının bir kısmının bulunduğunu söylüyor.
Peki Dr. Güle Çınar’ın bu açıklamaları bir komplo ve provokasyon mu?
Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde tartışma yaratan toplantıda ne konuşuldu? Doktorlara neler anlatıldı?
Veryansın Tv, İbni Sina Hastanesinde yapılan toplantının ayrıntılarına ulaştı. Doktor Güle Çınar, doktor ve doktor adaylarına yaşanan durumla ilgili ne yapılması gerektiğine ilişkin bilgiler veriyor. Bunun nedeni ise, beklenmeyen bir hastada Kovid-19 virüsünün çıkmış olması.
Olay şöyle gelişiyor.

HASTAYA 5 GÜN KARANTİNASIZ TEDAVİ

Bir hasta rahatsızlığı nedeniyle hastanenin acil servisine başvuruyor. Bu hasta 5 gün kadar acil serviste ve bakımlarının yapıldığı bir serviste tedavi edilmeye çalışılıyor. Ancak hasta iyileşmeyince, yapılan ikinci bir tomografi ile gerçek ortaya çıkıyor. Birinci tomografi ile ikinci tomografi arasındaki farkı gören doktorlar, hasta ile ilgili acilen test yapma kararı alınıyor. Test pozitif çıkıyor.
İşte ne oluyorsa bundan sonra oluyor?
Bu söz konusu hasta karantinasız bir şekilde 5 gün hastanede birçok kişi ve doktorla temas kurmuş, aynı havayı solumuş oluyor. Bu da acil önlem planı yapılmasına neden oluyor.

DOKTORLARIN İHMALİ VAR MI?

Peki burada doktor ihmali mi var?
Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, böyle bir ihmal yok. Zira, Kovid-19 testi, şimdilik yurtdışından gelen veya yurtdışından gelen kişiyle temas kuran kişilere yapılıyor. Dolayısıyla söz konusu hastaya bu testin baştan yapılması gibi bir durum söz konusu olmuyor. Kitlerin yetersizliği de bu kararın alınmasının en önemli neden olarak görülüyor.

Bu hasta daha sonra karantinaya alınıyor.
Bu yaşanan olaylar sonrası hastanede acil önlemler alınması kararı alınıyor. İşte toplantı da bu nedenle yapılıyor.
Toplantıda Türkiye’deki son durumdan bahsediliyor. Dr. Güle Çınar’ın, “Umre’den gelenler nedeniyle sıkıntıların yaşandığını” söylemesinin nedeni ise işte bu vaka. Çınar’ın bu virüsü kapmış olan binden fazla kişinin olduğunu da söylüyor. Bu ifadeyi kullanmasının nedeninin de Umre’den gelenlerin bu hastalığı birçok kişiye bulaştırmış olabileceği düşüncesi.
Yani Dr. Çınar’ın burada provokasyon yaptığı bir durumun olmadığı, aksine durum analizi yapmaya çalıştığı belirtiliyor.
Toplantıda hastanede koruyucu önlemlerin nasıl alınması gerektiği de konuşuluyor, tedavi seçenekleri de masaya yatırılıyor. Hastanenin alacağı önlemler ve bundan sonraki çalışma düzeni hakkında da Dr. Çınar diğer doktor ve doktor adaylarına bilgiler veriyor.

TOPLANTIDA NE ÖNLEMİ ALINDI?

Alınan önlemler arasında şunlar yer alıyor.
Acil serviste bulunan gözlem ünitesindeki yataklar ayrılıyor. Ünitede bulunan yaklaşık 25 yatak virüs vakası için ayrılıyor.
Hastanenin birinci katında bulunan organ nakli bölümü de söz konusu hastalar için ayrılıyor. Nakil hastaları ise 13. Kata taşınıyor.
Kademeli olarak alt katlardan itibaren servisler yeniden dönüştürülmeye çalışılıyor.

DOKTORLAR AÇIKLAMALARI YORUMLUYOR

Veryansın Tv’nin ulaştığı doktorlar Dr. Çınar’ın sözlerini şöyle değerlendirdi:
“Güle Hocanın söylediği sözlerde bir şey yok. Tanı sayısının bu kadar az olmasının nedeni bakanlığın rakamları gizlemesi değil. Bilinmeyen vakaların olması ve test yapılan kişilerin sadece yurtdışı bağlantılı olması. Yurtdışı teması olmayanlara test yapmayalım gibi bir düşünce var. Bu nedenle vaka sayılarının yüksek olabileceği konuşuldu.”
Hastanede virüs vakaları için gerekli planların yapıldığını söyleyen doktorlar, “Biz burada adeta savaşa hazırlanıyor gibiyiz. Bu yoğunluğun içerisinde bazen doktor arkadaşlarımız bile zaman zaman anlamsız davranabiliyor. Temizlik personeli ve sağlık personeli de öyle” ifadelerini kullandı.
Doktorların en büyük risk grubunu oluşturduğu, toplum sağlığı içinse en önemli görevlerinin doktorlarda olmasından dolayı anlayış bekleyen doktorlar, vatandaşların kendilerine yardımcı olması gerektiğinin altını çizdiler.