Türkiye’deki Hint düğünlerinde tarihi rekor

Hint düğünü organizasyonu gerçekleştiren firmanın yönetici ortağı Bünyat Özpak, Türkiye'de bu sene ilk defa 20 civarında Hint düğünü yaptıklarını belirterek, "Geçen yıl toplam 13 civarında düğün yapmıştık. Önemli bir artış oldu, bu bir ilk. Türkiye tarihinde bu düğünler rekor." dedi.

Türkiye’deki Hint düğünlerinde tarihi rekor

Hint düğünü organizasyonu gerçekleştiren firmanın yönetici ortağı Özpak, Hint düğünleri açısından iyi bir yıl geçirdiklerini, Hintlilerin Türkiye’ye ilgisinin her geçen yıl arttığını söyledi. Hindistan’ın büyük bir pazar olduğuna dikkati çeken Özpak, düğün için Türkiye’de en çok Antalya’nın tercih edildiğini, Bodrum ve Kapadokya’da da düğünlerin yapıldığını bildirdi.

“100 MİLYON EUROYA KADAR HARCAYAN AİLELER VAR”

Hintlilerin yurt dışında düğün için daha çok Tayland, Malezya ve Singapur gibi ülkeleri tercih ettiğini anlatan Özpak, şunları kaydetti:

“Eğer biz kendimizi iyi ifade edersek, 20-30 düğün değil, 300, 500, hatta bin düğünü konuşur hale geleceğiz. Düğün pastasından çok küçük bir pay alıyoruz. 10 bine yakın düğün Hindistan dışında yapılıyor. Pasta çok büyük. Hint düğünlerinin cirosu çok büyük. Bütçeler çok yüksek. Bir düğünde yarım milyon dolardan 5 milyon, 70 milyon euro, hatta 100 milyon euroya kadar harcayan aileler var. Bunun üst limiti yok. Türkiye’nin turizm alt yapısı çok güçlü. Yıllık cirosu 40 milyar dolar civarında olan Hint düğünlerinden daha büyük pay almak gerekiyor.”

“VİZE BİRİNCİ KRİTER OLUYOR”

Özpak, Hindistan ve Türkiye’nin karşılıklı vize uyguladığına değinerek, “Bu tür düğün ya da farklı grup organizasyonlarında ülke seçimi konusunda genellikle vize birinci kriter oluyor. Hint düğünü yapan Tayland, Dubai gibi yerler vize uygulamıyor. Hatta üstüne kişi başına 20, 50 euro Hint düğünlerine teşvik verenler var. Hindistan’a da esneklik sağlandığında kısa zamanda çok fazla ve büyük düğünler yapılabilir.” ifadelerini kullandı.