Türkiye’de karantinaya alınan köylere yenileri eklendi

Koronavirüs önlemleri kapsamında virüs tehlikesi tespit edilen köylere karantina uygulanmaya devam ediyor.

Türkiye’de karantinaya alınan köylere yenileri eklendi

Çankırı’da bir köy daha karantinaya alındı

Çankırı Valiliği’nden, koronavirüs tedbirleri kapsamında Şabanözü ilçesine bağlı Kamış köyünün, giriş çıkışlara kapatıldığı açıklandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “İlimiz Şabanözü Kamış köyüne, 23.03.2020 tarihinde İstanbul’dan bir aile gelmiştir. 29.03.2020 Pazar günü aileden bir kişi yüksek ateş ve öksürük şikâyeti nedeniyle başvurmuş ve aile 112 ekipleri tarafından Çankırı Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştır. ​Şabanözü Kamış köyü, bu aileye yapılan testler sonuçlanıncaya kadar giriş çıkışlara kapatılmıştır” denildi.

Kars’ta 4 yerleşim yeri, karantinaya alındı

Kars’ın Digor ilçesine bağlı Türkmeşen köyü ile Dağpınar beldesi Merkez Mahallesi ile Susuz ilçesinin Erdağı köyü ve Kağızman ilçesine bağlı Karabağ köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Kars Valiliği tarafından yapılan açıklamada, koronvirüse karşı alınan tedbirler kapsamında; karantina uygulanan Türkmeşen köyü, Dağpınar beldesi Merkez Mahallesi, Erdağı köyü ile Karabağ köyüne giriş ve çıkışların durdurulduğu belirtildi.

Bayburt’ta 2 köy, karantinaya alındı

Bayburt’un merkeze bağlı Aşağıçimağıl ve Ortaçimağıl köyleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Bayburt Valiliği tarafından alınan kararla merkeze bağlı Aşağıçimağıl ve Ortaçimağıl köyleri, karantinaya alınırken, bu yerleşim yerlerine giriş ve çıkışlar durduruldu. Jandarma ekipleri, köylerin giriş ve çıkış noktalarında önlem aldı. Cami hoparlörlerinden anonslarla evde kalınması çağrısında bulunuldu.

Bayburt Valiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “İlimiz Merkez İlçesine bağlı Aşağıçimağıl ve Ortaçimağıl köylerinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. Maddeleri kapsamında 30.03.2020 tarihinden itibaren ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına geçilerek köye giriş ve çıkışlar kapatılmıştır” denildi.

Çorum’un Oyaca köyü, karantinaya alındı

Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Oyaca köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Sungurlu Kaymakamlığı tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Sungurlu ilçesine bağlı Oyaca köyümüzde insan sirkülasyonunun salgın riskine bağlı olarak durdurulmasına, vatandaşlarımızın kesinlikle bir araya gelmemelerine ve evlerinde kalarak izolasyon kurallarına uymalarına, durum köy muhtarı ve halkına tebliğ edilmesine, kolluk ve sağlık ve ekiplerince kontrol altında tutulması kararlaştırılmıştır” denildi.

Van’da bir mahalle ve 1 mezra daha karantinaya alındı

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Ilıcak Mahallesi ile Belliyurt mezrası, koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı. Pozitif vakalarla ilgili açıklama yapılmazken, mahalle ile mezraya, araçların giriş ve çıkışlarına izin verilmiyor.

Van’ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesine bağlı Hanköy, Başkale ilçesinin Esenyamaç, Çatak’ın Alacayer Mahallesi’ne bağlı Çemik ve Tellikaya mezralarının ardından, Başkale’nin Ilıcak Mahallesi ile Belliyurt mezrası da koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı. Başkale’nin Ilıcak Mahallesi ile Belliyurt mezrasındaki vakalarla ilgili açıklama yapılmazken, araçların giriş ve çıkışlarına izin verilmiyor.

Erzincan

Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı 3 köy yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, karantina kararıyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın başkanlığında, koronavirüs salgınına karşı alınacak önlemler ile ilgili gündemi görüşmek üzere toplanmıştır. Toplantıda, bugüne kadar alınan kararlara ek olarak Kemah ilçesi Muratboynu, Eskibağlar ve Gediktepe köylerinin 30 Mart 2020 itibarıyla ikinci bir emre kadar karantina altına alınmasına karar verilmiştir.”

Bartın’da Hasankadı beldesi karantinaya alındı

4 KİŞİ TEDAVİYE ALINDI 

Bartın Valiliği tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında Hasankadı beldesi karantinaya alındı. Merkez ilçeye bağlı 2 bin 104 nüfuslu Hasankadı beldesinde beldeye ulaşımı sağlayan Bartın ve Karabük Yenice ilçesi Yortanpazarı beldelerindeki yollar jandarma ekipleri tarafından giriş ve çıkışa kapatıldı.

Hasankadı Belediye Başkanı Şeref Emiroğlu yaptığı açıklamada, “Beldemiz karantina altına alındı. 2 vakamız vardı. 1 amcamız İstanbul’dan gelmişti, 80-85 yaşlarında. Bartın’da sağlık ekipleri 2 gün boyunca kontrol altına aldılar, sonrasında hastaneye kaldırıldı. Orada koronavirüs olduğu tespit edildi. Umreden bir amcamız geldi. Zaten rahatsızlığı vardı, onun da sonradan koronavirüs teşhisi konuldu. Bu şekilde 2 tane vakamız olmuştu. Sonra dün akşam saatlerinde bu hasta yakınlarında burada sağlık müdürlüğü teşhis yaptı. 2 kişide daha koronavirüs olduğu görüldü. Şu anda beldemiz karantina altına alındı. Bartın Valiliğimizin aldığı karara saygılıyız. Beldemizde şu anda yaşayan insanlar açısından herhangi bir sıkıntı yok” dedi.