Türkiye’de Netanyahu hakkındaki suç duyurusuna Rusya’dan açıklama

Eski AKP milletvekili Metin Külünk ve avukatlar tarafından İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) gönderilmek üzere suç duyurusu dilekçesi hazırlanmasına Rusya'dan açıklama geldi. Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, UCM'nin bulguları objektif olarak değerlendirme kapasitesine sahip olmadığını belirtti.

featured

Eski AKP Milletvekili Metin Külünk ile avukatlar Mücahit Birinci ve Burak Bekiroğlu tarafından İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkında yapılan suç duyurusu UCM’ye iletilmek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti.

Konuya ilişkin Radyo Sputnik’te değerlendirmede bulunan Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, UCM’de kararların birtakım bulgular hakkında objektif değerlendirme yapan kişiler tarafından değil, ‘belirli gündeme’ göre alındığını söyledi.

Sputnik Türkçe’nin aktardığına göre, Rusya’nın UCM’ye yaklaşımının bu yapının hangi davaya baktığına değil, bu yapının temelindeki mekanizmalara bağlı olduğunu anlatan Zaharova, “UCM’de belirleyici rolü, çeşitli bulgulara ilişkin objektif değerlendirme yapan kişiler değil, ‘belirli bir gündem’ oynuyor” dedi.

Zaharova, mevcut yapı ve mevcut kişiler değişmeden UCM’nin objektif hareket edeceğini düşünmenin saflık olacağını da kaydetti.

thumbnail
İlişkili Haber

AKP’li isimlerden Lahey’e ‘Netanyahu’ başvurusu

Türkiye’de Netanyahu hakkındaki suç duyurusuna Rusya’dan açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!