Türkiye’de okullar neden tatil edilmedi?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara 'Verileri biraz daha takip etmemiz, dışarıdaki riski biraz daha takip etmemiz gerekiyor' dedi.

Türkiye’de okullar neden tatil edilmedi?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara canlı yayınında koronavirüsle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’de ilk vakanın ortaya çıkmasından sonra okulların neden tatil edilmediği sorusu akıllara geldi. Prof. Dr. Kara, bu sorunun cevabını canlı yayında verdi.

İşte CNN Türk canlı yayınında Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Ateş Kara’nın yaptığı o açıklama:

İki şekilde düşünmek lazım. Kapatılabilirdi ama çocukların eğitiminin devam etmesi de çok önemli. İkinci bir vaka olursa, ya da yurt dışından gelenler fazla, o zaman okul tatili, kalabalık alan gibi konular yeniden gündeme gelir. Eğer bu çocuklar anneanne ve dedelerinin yanına gideceklerse risk oluşturacaklar mı? Ya da biz okulları kapatırsak çocuklar alışveriş merkezlerine mi gidecekler. Verileri biraz daha takip etmemiz, dışarıdaki riski biraz daha takip etmemiz gerekiyor. İtalya’da vakalar rekor seviyede.

Yarın da olabilir bir hafta sonra da olabilir. Riskin ne kadar büyüdüğüne bakmamız lazım. Okullar tatil edilmeyecek kararı bugüne özgü bir karar.