Türkiye’de yaz saati uygulamasına geçildi mi?

28 Mart’ı 29 Mart’a bağlayan gece dünyanın birçok ülkesinde yaz saati uygulamasına geçildi. Yaz saati uygulaması kapsamında saatler bir saat ileri alındı. Peki, Türkiye’de durum ne? Ülkemizde zaten yaz saati uygulaması bulunuyor, ancak elektronik cihazların saatlerini 1 saat ileri aldıkları görülüyor.

Türkiye’de yaz saati uygulamasına geçildi mi?

Güneş ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla dünyanın birçok ülkesinde kullanılan yaz ve kış saati uygulamaları birçok kişinin kafasının karışmasına sebep oluyor. Birçok ülkede kış aylarında gün ışığından daha fazla faydalanmak için saatler bir saat geri alınıyor. Yaz aylarına gelindiğindeyse yaz saati uygulaması kapsamında saatler tekrardan bir saat ileri alınıyor.

PEKİ TÜRKİYE’DE SAATLER İLERİ ALINDI MI?

28 Mart’ı 29 Mart’a bağlayan gece dünyanın birçok ülkesinde yaz saati uygulamasına geçildi ve saatler bir saat ileri alındı. Ülkemiz ise 2016 yılında sabit saat uygulamasına geçmişti ve saatlerin ileri geri alınması uygulaması kaldırılmıştı.

Ancak artık birçoğumuzun saati de kontrol ettiği akıllı telefonlarımız bu uygulamadan haberdar olmayabiliyor ve saatler, cep telefonlarında ya da bilgisayarlarda otomatik olarak ileri alınabiliyor.

WebTekno’dan Hasan Avcıoğlu’nun haberine göre akıllı telefonunuzun ya da bilgisayarınızın saati doğru gösterip göstermediğini anlamak için analog saatlere yani kol saatinize ya da duvar saatinize bakabilirsiniz. Ayrıca TRT’nin internet sitesinden de saatlerinizin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.