Türkiye'den 1 milyar dolar isteyen Kanadalı şirket tahkim sürecini başlattı

Kanada merkezli Alamos Gold, Çanakkale Kirazlı'daki altın ve gümüş madenciliği ruhsatı uzatılmadığı için Türkiye aleyhine tahkim sürecini başlattı.

Türkiye'den 1 milyar dolar isteyen Kanadalı şirket tahkim sürecini başlattı

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Alamos Gold'un yatırımcılarına karşı tahkim başvurusunun 7 Haziran tarihinde Dünya Bankası grubu şemsiyesi altındaki ICSID'de kayıt altına alındığını yazdı. 

"Konudaki 'inceliği' birkaç yazıda gündeme getirdim. Alamos Gold muhtemelen böylesi bir tahkimi yapabilmek için kendini garantiye almıştı” diyen Toker, şunları kaydetti:

“Türkiye'de kurduğu Doğu Biga A.Ş.'nin sermaye­darı, başlangıçta Kanada merkezli Alamos Gold'ken, Hollanda'da kurulmuş bir iştirak olan Hollanda merkezli Alamos Gold'a geçmişti. Ticaret Sicili'nde herkese açık bu bilgideki önemli soru ise hâlâ cevapsız: Bu izinlerde imzası olan Türkiye'deki yetkililer, böyle bir değişikliğe neden ve hangi gerekçelerle onay verdi? Vermeseler ne olurdu?

ICSID( Internatio­nal Centre for Settlement of Investment Disputes/ Yatırım Uyuşmazlık­larının Uluslararası Çözüm Merkezi) devletler ile yabancı yatırımlar arasındaki anlaşmazlıklarda hakem rolü görüyor. Kurumun anayasası olan Washington Sözleşmesi 1966'da oluşturulmuş. Türkiye, konvansiyon denilen bu sözleşmeyi 1987'de imzalamış, 1989'da yürürlüğe girmiş.

Alamos Gold'un 7 Haziran tarihli başvurusu başlangıç aşamasında. Prosedüre göre, ICSID Genel Sektreterliği'nin ön incelemeden geçirmesi bekleniyor. Türkiye'den istenecek tutarın 1 milyar doları aşacağı Toronto Borsası'na duyurulmuştu ama yeni başvuruda uyuşmazlık konusu tutarla ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor. Bakalım Türkiye'den tahkim süreciyle ilgili herhangi bir açıklama gelecek mi?"