Türkiye'den Fransa'ya uyarı: Kıbrıs'ta konuşlandırdığınız uçaklar kanun dışı

Dışişleri Bakanlığı: Fransız uçaklarının Rum kesiminde konuşlanması 1960 antlaşmalarına aykırıdır.

Türkiye'den Fransa'ya uyarı: Kıbrıs'ta konuşlandırdığınız uçaklar kanun dışı

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki hamlelerine çok sert yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı yazılı açıklamada, Fransız askeri uçaklarının Doğu Akdeniz’de tatbikat bahanesiyle Güney Kıbrıs Rum Kesimine (GKRY) inmesinin anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek, “Kıbrıs Adasının garantörü olmayan Fransa bu tutumuyla, Doğu Akdeniz’deki mevcut gerginliklerden sorumlu olan Rum-Yunan ikilisini, tehlikeli bir biçimde gerginliği daha da tırmandırma yönünde teşvik etmektedir” ifadesini kullandı. 
Aksoy şunları söyledi:
“Fransız askeri uçaklarının, GKRY, Yunanistan ve İtalya’yla birlikte gerçekleştirilen bir tatbikat bahanesiyle GKRY’ne inmesi, bu uçakların geçici veya sürekli olarak adaya konuşlandırılması, 1960 Antlaşmalarına aykırıdır.
Kıbrıs Adasının garantörü olmayan Fransa bu tutumuyla, Doğu Akdeniz’deki mevcut gerginliklerden sorumlu olan Rum-Yunan ikilisini, tehlikeli bir biçimde gerginliği daha da tırmandırma yönünde teşvik etmektedir
Bir kez daha hatırlatıyoruz: Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıs Türkünü dışarıda bırakmaya çalışan her girişim hüsranla sonuçlanacaktır.”